‘Tamam da Neden?’ Diye Soracağınız 12 Esrarengiz Trafik Kaideyi

'Tamam da Neden?' Diye Soracağınız 12 Esrarengiz Trafik Kaideyi
Türkiye’deki trafik kaidelerini aşırısıyla özümsemiş vaziyetteyiz. Peki dünyanın değişik bölgelerinde nasıl trafik kaideleri olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Günümüzde tüm insanların tek bir uygarlık oluşturduğu söylense de ülkelerin tüzükleri değişik coğrafyalardaki insanların değişik alışkanlıklara sahip olmalarını muhtemel kılıyor. Öyle ki; bazı ülkelerde bornoz ile araba kullanmanın cezası varken, bazı ülkelerde üryan halde araba kullanabiliyorsunuz. İşte değişik ülkelerden birbirinden enteresan 12 trafik kaideyi:

1- Üryan Araba Kullanmak – Almanya

Almanya’da caddede üryan gezmek özgür midir öğrenmiyoruz ancak üryan halde araba kullanmanın özgür olduğunu söyleyebiliriz.

2- Akşam 9’dan Sonra Klakson Çalmak – Amerika Birleşik Devletleri/Arkansas

Birleşik Devletler’in Arkansas eyaletinde rastgele bir nedenle akşam 9’dan sonra klakson çalmak netlikle yasaktır.

3- Hayvanlarla Yarışmak – Kanada

Ontario Otobanı Yasaları’na göre Kanada’da otobanda giderken at ya da öteki canlılarla yarış yapmak netlikle yasaktır.

4- Otobanda Deveye Binmek – Amerika Birleşik Devletleri/Nevada

Bunu yapan kaç birey olduğunu öğrenemeyiz ancak Birleşik Devletler’in Nevada eyaleti, otobanda deveye binmeyi menetmiş vaziyette.

5- Araba Kullanırken Su İçmek – Güney Kıbrıs

Bu yasağın gerçekten lüzumlu olup olmadığı tartışılır ancak Güney Kıbrıs’ta araba kullanırken su içmek yasak.

6- Alkolölçer Gerekliliği – Fransa

Şarapları ve şampanyaları ile namlı bir ülke olan Fransa’da her sürücünün arabasında kendi alkolölçerini taşıması gerekiyor.

7- Yedek Gözlük Bulundurmak – İspanya

İspanya trafik kaideleri, gözlük kullanan bireylerin arabalarında bir yedek gözlük bulundurmalarını gerekli kılıyordu. Fakat bu vaziyet, 1997 senesinde asıllaşan tertip etme ile gereklilikten öneriye çevrildi.

8- Ters Güzergahtan Gitmek – Amerika Birleşik Devletleri/Alabama

Aşırısıyla afallatacak bu kaideye göre Birleşik Devletler’in Alabama eyaletinde sürücülerin ters doğrultuya girmeleri yasak değil.

9- Bornozla Araba Kullanmak – Amerika Birleşik Devletleri/Kaliforniya

Böyle bir yasak neden getirildi meçhul ancak Birleşik Devletler’in Kaliforniya eyaletinde bornoz ile araba kullanmak netlikle yasak.

10- Hayvan Sürüsü Gördüğünüz Durmak – Avustralya

Doğa ile iç içe kalmayı muvaffak olmuş rakamlı ülkelerden biri olan Avustralya’da seyir halindeyken bir hayvan sürüsü gördüğünüzde durup motoru kapatmazsanız ceza ile karşı karşıya kalırsınız.

11- Orta Parmak Göstermek – Almanya

Üryan araba kullanmayı menetmeyen Almanya, sürücülerin orta parmak hareketi yapmasını ise menetmiş vaziyette.

12- Araba İtmek – Amerika Birleşik Devletleri/Ohio ve Almanya

Almanya ya da Birleşik Devletler’in Ohio eyaletinde arabanızın yakıtı biterse kesinlike benzin istasyonuna itmeyi usunuza getirmeyin. Çünkü yakıtı biten arabayı itmek netlikle menedilmiş vaziyette.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2018/otomotiv/dunyanin-farkli-ulkelerinde-bulunan-en-ilginc-trafik-kurallari-2897270/   8 3 1 0 0 Emoji İle Tepki Ver 8 3 1 0 0