Sürekli Ertelenerek Oyuncuları Kanser Eden, Yılan Öyküsüne Dönmüş 7 Reyin

Sürekli Ertelenerek Oyuncuları Kanser Eden, Yılan Öyküsüne Dönmüş 7 Reyin
Reyin sektöründe bazı dedikodular gezer, devamlı us karıştırırlar. Valve’nin 3’e kadar sayamıyor oluşundan tutun, hiç görülmese de ismiyle milyon dolarları kucaklayan imallere kadar konuşulacak çok şey var. Oyuncuları çöllerdeki bedevilere çeviren, milyonlarca şahsı eflatuni aşk komasına sokan imalleri derledik.

Bir yarıyıl insanların yalnızca cümbüş emelli içerisine girdikleri reyin dünyası, artık dünyanın en büyük sektörlerinden birisi haline geldi. Pek çok işletme, kendi orijinal üretimini piyasaya sürerken, gerçeğinde birer alıcı olan oyuncular da bu imallere karşı büyük alaka gösterdiler. Bu sene tertip edilen E3 fuarında, tarihin en iyi sarih dünya oyunlarından birisi olan lanse edilen Cyberpunk 2077’yi gördüğümüzdeki o coşkuyu hala bir yere koyamadık.  

Aynı coşku, devamını beklediğimiz seri oyunlar için de geçerli oldu. Seriler haricinde ilk görüntüleri yayınlanan, fuarlarda söylenip herkesi coşku içerisinde vazgeçen imaller de gördük. Hepsinin tek bir ortak noktası vardı: Beklettiler ve devamlı olarak ertelendiler.

7. Star Citizen:

2012 senesinde efsane uzay simülasyonu Wing Commander’ın geliştiricisi Chris Roberts tarafından duyurulan Star Citizen’ın ‘çıkamayış’ öyküsü öbürlerinden azıcık değişik. Nitekim reyin için açılan Kickstarter sayfasında bütün 2 milyon doları aşkın bir bağış toplandı. Senelerdir Alpha 3.0 versiyonunda çakılı kalan Star Citizen, bir de bunun üstüne oyunculara geri ödeme yapmayı da kesince ‘çıkmayan bir oyundan’ ziyade bir dolandırıcılık öyküsüne dönüştü. Başlıktaki ‘yılan öyküsü’ deyimine cuk oturan bir imal.

6. Agent:

E3 2009’da PS3’e özel olarak duyurulan Agent, GTA’nın da üretimcisi olan Rockstar North tarafından geliştiriliyordu. Saklılık/Aksiyon cinsinde olması beklenen imal PS3’e özel olarak gelecekken, bu süratle devam ederse PS6’ya ancak yetişecek gibi. 2009 senesinden beri hakkında adam uslu hiçbir bilgi olmayan Agent ile alakalı en dikkat çekici ayrıntı, Rockstar’ın ‘Agent’ markasını her bitmesine yakın periyodik olarak yine patentlemesi. Kim öğrenir belki bir gün…

5. Dead Island 2:

Listemizde azıcıktan okuyacağınız Left 4 Dead 3 ile beraber yer alan bir başka zombi temalı reyin. En son Gamescom 2014’te oynanış videosu paylaşılan Dead Island 2; PS4, Xbox One ve PC için geliştiriliyordu. İlk oyunun galibiyetinin ardından çok geçmeden duyurulan ikinci reyin, geliştirici Sumo Digital ile oyunun yayıncısı Deep Silver’ın birbirine girmesi neticesinde telif meseleleri ile boğuşmaya başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda hali hazırda geliştirilme düzeyinde olduğu belirtilen oyunun iptal edilmesi kimseyi donakaltmasın. Nitekim oyunun geliştirilme süreci uzadıkça teknoloji büyüyor ve devamlı reyin ve grafik motoru değiştirmekten bezen üretimciler bir yerde pes edebiliyor. Umarız Dead Island 2, bu sürece kurban gitmez.

4. Left 4 Dead 3:

Bugün oyuncuların ayıla bayıla oynadığı co-op üretimlerin esasını atan oyunlardan biri de Left 4 Dead olarak öğrenilir. En son 2013 senesinde Source 2 motoruyla piyasaya çıkacağı çıtlatılan reyin o yarıyıldan beri kayıplara karıştı. ‘Team FPS’ olarak adlandırılan cinste zombi temalı birkaç üretimle karşılaşsak da Son Misal: Overkill’s The Walking Dead hiçbiri Left 4 Dead cümbüşünü ve atmosferini tutamadı. Left 4 Dead 3, ‘Valve’ın 3. reyin çıkaramaması’ meseleseline kurban gitmek üzere gibi görünüyor.

3. Portal 3:

Listemizdeki 3 Valve oyunundan ilki Portal 3… “The Cake is a Lie” mottosuyla oyuncuların kalplerinde hiç unutulmayacak bir iz vazgeçen Portal acelesi, yarım kalmışlıkların başşehirlerinden biri. “Gabe Newell 3’e kadar saymayı öğrenmiyor.” mizahının çıkış noktalarından bir başkası. Orange Box kolisinin içinde yer almadığı platform kalmayan Portal’ın 3. oyununu bir gün görebilecek miyiz büyük bir merak mevzusu.

2. Half Life 3:

Sürekli ertelenen reyin listesi yaparız da bu listelerin gediklisini unutur muyuz? Half Life 3, belki de reyin tarihinin en çok beklenen ve ‘en yarım kalmış’ imallerinden biri. Half Life 2: Episode 3’ün iptal edilmesi, üzerine Steam’in patlaması sonrasında sanki gizeme kadem basan oyunun hali hazırda bir gün gelmesi umut ediliyor. Gordon Freeman’ın yarım kalmış öyküsü, birliktesi suratlarca değişik kuramla oyuncuları terk edip gitti. Sırf Half Life 3’ün çıkmaması sebebiyle Gabe Newell ve tarihin en galibiyetli projelerinden olan Steam’e o kadar çok beddua eden var ki bu vebalin altından güç kalkılır.

1. Death Stranding:

Hideo Kojima’nın E3 2016’da PS4’e özel olarak duyurduğu ve esrarengiz bir fragmanla oyunculara tanıtılan Death Stranding listemizdeki son reyin. Walking Dead’in yıldızı Norman Reedus’lu ilk fragmanıyla kimsenin ne olup bittiğine anlam veremediği reyin, 3 yıldır her E3 konferansında değişik değişik fragmanlarla karşımıza çıkıyor. Buna rağmen hali hazırda bir çıkış tarihine sahip değil. İmal takımının bile “Bazen biz de ne yaptığımızı öğrenmiyoruz” diyerek belirlediği oyunun sonucu hali hazırda bilinmeyen.