SpaceX’in Apollo’nun Sisteminden Rüzgârlar Taşıyan İnovatif İniş Sistemi

SpaceX'in Apollo'nun Sisteminden Rüzgârlar Taşıyan İnovatif İniş Sistemi

Zaman zaman hakikatleştirdiği deli projelerle ve çalışmalarla gündeme gelen Elon Musk’ın işletmeyi SpaceX’in zaferlerinin arkasını art kesilmiyor. Özellikle uzaya çıktıktan sonra geri dönüp meselesiz bir iniş hakikatleştiren roketleri, SpaceX’in bu sektörde ismini duyurmasına destekçi olan projeler arasında yer alıyor.

Firmanın Crew Dragon adlı taşıtı, yapılan testlerde hâlihazırda kullanımda. Şu ana kadar rastgele bir büyük meseleyle karşılaşmayan Crew Dragon hakkında yeni bilgiler sarihe çıktı.

SpaceX’in geliştirmiş olduğu yeni teknoloji sayesinde artık Dragon kapsülünün inişleri çok daha yararlı hâle gelecek. Mevzuyla alakalı söyleme yapan Elon Musk, “Hâlâ yedek olarak paraşütleri barındırıyoruz. Ne var ki yeni iniş sistemi sayesinde Dragon yalnızca bir helikopter pisti büyüklüğündeki rastgele bir alana iniş sağlayabilecek” söylemlerinde bulundu.

Bu istikamette yeryüzünde rastgele bir noktaya oldukça yumuşak bir iniş yapabilme kabiliyetine sahip olan Crew Dragon, uzay araştırmalarında kullanılmak için oldukça iyi bir vasıta olarak öne çıkıyor.

Ummana inişlerdeki zafersizliklerden yola çıkarak yapılan aktüelleştirmeler sayesinde Crew Dragon, çalışmalar sırasında alınan tehlikelerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Tayfa için yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı vasıta hakkında Elon Musk, NASA’nın daha evvel ısı kalkanı sebebiyle kaybettiği taşıttan yola çıkarak ısı kalkanında farklılığa gittiklerini de söyledi. Belirtilen tasarım sonrası iniş sistemi de hem tehlikesiz hâle geldi hem de NASA’nın istekleri yerine getirildi.

İnişini rastgele bir paraşüt olmadan basit bir biçimde asıllaştırabilecek olan Dragon’un yakıt ikmali operasyonunu tamamladıktan sonra tekerrürden havalanabilecek olması ise Elon Musk’ın hayallerine bir adım daha yanaştığına işaret ediyor.