SpaceX, Starship Projesine Yeni Aktüellemeler Yapacak

SpaceX, Starship Projesine Yeni Aktüellemeler Yapacak

Elon Musk, yapılacak aktüellemenin Meksika hududuna yakın Güney Teksas sahillerinde bulunan bir bölge olan Boca Chica’da hakikatleşeceğini söyledi. İşletmenin kısa bir müddet evvel projenin Starship Mk1 isimli bir versiyonunu da geliştirdiği yer bütün olarak burası. Ayrı bir SpaceX mühendis takımı ise Florida Cocoa’da Starship Mk2 adlı bir prototip geliştiriyor.

Bu iç rekabet sayesinde mühendis takımı, Starship’in muhtelif yüzeylere ve etraflara tehlikesiz bir biçimde inip kalkmasını ve buradan geri dönmesini sağlayacak yapıları, itici eforları ve teknik kısımları test ediyor. Potansiyel gayeler arasında; tozlu ve havasız yüzeyi ile birlikte Ay, ince atmosferi ve Dünya’ya eş jeolojik yapısıyla Mars yer alıyor.

spacex starship

Son senelerde, Starship’in gelişimi ve uçuşu için devrim kalitesindeki yeni maharetleri hem SpaceX’i hem de Elon Musk’ı bir hayli hırpaladı. Uzun müddettir çalışanlar, alaka alanlarını ve yoğunluklarını işletmenin ilk kurulduğu senelere benzetmeye başladılar. O zamanlar havacılık topluluğu, işletmenin çalışan bir roket üretme hünerine kuşkuyla yanaşıyordu ve Musk, yaptığı işlerle havacılık sektöründe ismini ispatladı.

Geçtiğimiz haftalarda firma, metan yakıtlı Raptor motorunun hakimiyetli uçuşunu gösteren Starhopper taşıtını ilk defa test etti. 20 saniye süren test süresince Starhopper, Raptor’un yükselme, dolaşma, kısa mesafeyi yatay biçimde hareket etme marifetlerini gösterdi ve Starhopper’ı yüzeye döndürmekte yeterli olacağının sinyallerini verdi.

24 Ağustos’taki sunumla alakalı olarak Musk, “O zamana kadar neredeyse uçmaya hazır olan 3 Raptor’a sahip Starship Mk1’e sahip olmalıyız” dedi. Starship’in yeni versiyonu bitirildiğinde 6 Raptor motoru sayesinde uçacak. Bu taşıtın uzaya sevk edilmesiyse 2020 veya 2021’de hakikatleşebilir.