Sıtma Hastalığının Rehabilitasyonu, Antarktika’nın Denizinin Derinliklerinde Bulundu

Sıtma Hastalığının Rehabilitasyonu, Antarktika'nın Denizinin Derinliklerinde Bulundu

Antarktika’nın soğuk suları, dünyadaki en sıcak yerlerde oldukça büyük bir mesele teşkil eden ve popülasyonları etkileyen ölümcül bir hastalık için yeni bir rehabilitasyon usulü kapsıyor. Analistler, Antarktika süngerinden elde ettikleri bir peptitin sıtma hastalığında yeni rehabilitasyonlar için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bilgilerine göre 2017 senesinde dünya genelinde 219 milyon sıtma olayında 435.000 şahıs yaşamını kaybetti. Hastalığın bulgularıysa ateş ve üşüme ile başlıyor, ardından şiddetli kansızlık, solunum kasveti ve uzuv yetmezliği ile devam ediyor. Hastalık, sivrisinek ısırığıyla bulaşıyor ve vefatla sonuçlanabiliyor.

Yeni usul, daha önceki rehabilitasyon usullerine göre daha az hasarlı:

sivrisinek ısırığı

Sıtma için geliştirilen ilaçların esas aldığı ananesel rehabilitasyonlar, asalakları hastanın kanındayken hakimiyet altında yakalayabiliyor ancak asalaklar, giderek çoğalan bir biçimde bu ilaçlara karşı mukavemet kazanıyor. Buna çözüm olarak organizmanın daha mukavemet geliştirmediği safhada başka bir deyişle organizma daha faize safhasına geçmemişken organizmaya saldırmak, en tesirli çözüm olarak görülüyor.

Analistler, “inflatella coelosphaeroides” olarak öğrenilen Güney Ummanı süngerinden çıkarılan ve natürel mahsullerden oluşan bir çözüm geliştirdi. Bu kapsamda elde edilen ve “Friomaramid” olarak adlandırılan bir bileşik, karaciğer hücrelerinde sıtma asalağı oluşturan “plasmodium falciparum”un enfeksiyonunu ve gelişimini yasaklamayı muvaffak oldu. Friomaramid bileşiği, karaciğer hücrelerinin kendileri içinse bir tehdit oluşturmuyor. Rehabilitasyon, bu açıdan da daha az hasarlı olarak kabul ediliyor.

Kendine has yapıya sahip olan bu doğrusal peptit, sıtma rehabilitasyonu için insanlara yeni bir umut ışığı olabilir. Rehabilitasyonun tamamen bulguyu ve geliştirilmesinin ardından tıpta kullanılması bekleniyor.