Sırlı Akciğer Hastalığı Neticesinde Elektronik Sigaralara Yasak Geliyor

Sırlı Akciğer Hastalığı Neticesinde Elektronik Sigaralara Yasak Geliyor

İlk çıktığı zaman hasarsız sigara diye pazarlanan fakat şu ana kadar çok kısa müddette 450’den fazla olaya neden olup en az 6 vefatın nedeni hâline gelen elektronik sigara, hiç de suçsuz değil. Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi FDA de bu bağlamda elektronik sigarayı menetmek için adımlar atıyor. 

İlan, bugün Sağlık ve İnsan Hizmetleri Health and Human Services Sekreteri Alex Azar tarafından yapıldı. Yapılan söylemede bu makinelerin yeni jenerasyon nikotin bağımlılığının önünü açtığı belirtildi.

Elektronik sigaralar, legal olarak pazarlanmıyor:

elektronik sigara

HHS’ye göre FDA, şu anda tütün aromalı olmayan ve izinsiz satılan elektronik sigaraları kasteden bir siyaset hazırlama düzeyinde. 8 Ağustos’ta ise bu mahsulleri satan firmaların, önümüzdeki iki sene içerisinde FDA’ya tütün mahsulü satma müracaatlarını yapmalarını gerektiren bir kaide yürürlüğe girmişti.

HHS, şu anda piyasada bulunan elektronik sigara sistemlerinin legal olarak pazarlanmadığını, bunun devlet tarafından tertip edilmesi gerektiğini belirtti. FDA, gelecek haftalarda söylenmesi beklenen yeni siyasetleriyle beraber pazarlama evveli izni olmayan aromalı elektronik sigara mahsullerine bir çeşit tertip etme getirecek. FDA’dan Ned Sharpless, mevzuya ait şu söylemelerde bulundu:

“Hazırlanmasının ardından bu geçimlilik siyaseti, FDA’nın gençler arasında yaygınlaşan elektronik sigara kullanımına karşı kullanabileceği eforlu bir taşıt hâline gelecek. Özellikle çocuklara son derece çekici gelen aromalı elektronik sigara mahsullerine karşı süratli bir biçimde harekete geçmemiz gerekiyor. Dahası, çocuklar arasında tütün aromalı mahsullere karşı bir meyil görmemiz gidişatında ek temkinler de alabiliriz.”

FDA, geç kaldığı gerekçesine tenkit etiliyor:

elektronik sigara

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz aylarda elektronik sigaraları odak noktası hâline getirdi ancak FDA, yavaş hareket etmesi nedeniyle bir hayli tenkidin odak noktası oldu. FDA’nın tertip etmeye müteveccih aldığı tedbirlerin az olması, şahısların tenkitlerindeki birinci noktalardan oldu.

Ağustos ayının başından bu yana elektronik sigara kullanıcıları arasında yaygın görülen adsız bir akciğer hastalığı gündeme geldi. Son derece ciddi neticeleri olan bu hastalığın nedeni, şu an için kesin olarak söylenmedi. Resmi bir söyleme yapılmamasına rağmen elektronik sigara kullanıcıları arasında nedeninin de elektronik sigaralar olduğu düşünülüyor.