Şimdiye Kadar Görülmemiş Bir Usulle Işıldayan Kedi Balığı Cinsi Keşfedildi

Şimdiye Kadar Görülmemiş Bir Usulle Işıldayan Kedi Balığı Cinsi Keşfedildi

Denizlerde natürel olarak kendi ışığını üreten pek çok canlı var. Özellikle ummanlarda ve derin sularda bu cins canlıların bulunması hiç de afallatıcı değil. Mavi ya da yeşil natürel ışık yaymayı sağlayan genleri bulmaya çalışan bilim insanları karanlıkta parlayan kedi yapmayı dahi muvaffak oldu. Şu anda parlamayı sağlayan 180 kadar protein dizisinin varlığı öğreniliyor.

zincir-kedibalığı

Zincir kedi balığı ise Güney Kaliforniya ve Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri kıyılarında yaşayan sevimli ve çekingen bir kedi balığı cinsi. Bu balığın parlama biçimi, geri kalan tüm biyoışıklı canlılardan daha farklı. Çünkü zincir kedi balıkları parlamalarını bir proteine değil triptofan ismi verilen amino asitlerin acayip bir diziliminden çoğala kalan atıklar oldu. Hayvanlarda triptofan protein imali için kullanılır. Bunların kimileri ise kynurenine haline kazanç ve diyabete, iltihaplanmaya, bunalıma ve hatta kansere karşı çaba eden bir vitamin oluşturur. Kynurenine bir brom ile birleştiği zaman ortaya bu yeşil parlama çıkıyor. Ancak bu parlamanın ortaya çıkması için ışık zorunlu. O da umman yüzeyinin altındaki derin sulara inen mavi ışık oluyor.

Bu kedi balıkları genelde umman ve deniz tabanında pusuya uyuyup değişik deniz canlılarını pususya düşürmek için hazır bekliyorlar. Bu canlıların neden parladığı kesin olarak öğrenilmese de bazı fikirler var. Misalin farklı renkte parlayan dişi ve erkekler bu sayede çiftleşme partneri bulabiliyor. Ayrıca parlamayı sağlayan proteinler bakterilerle gayrette de oldukça tesirli oluyor. Umman tabanında bu özellik çok verimli oluyor.