Siber Güvenliğin Cılızlığı ile Sağlık Kurumuların Vefat Oranlarını Mevzu Alan Tuhaf Araştırma

Siber Güvenliğin Cılızlığı ile Sağlık Kurumuların Vefat Oranlarını Mevzu Alan Tuhaf Araştırma

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bilgi sarihi yaşayan ya da fidye yazılım ransomware hücumlarına uğrayan sağlık kurumular, siber güvenlik iyileştirme mücadelelerine zaman ayırmazsa önümüzdeki aylarda ya da senelerde kalp hastalarındaki vefat oranlarında çoğalışlar görebilir. Sıhhat sanayisi uzmanları; belirtilerin, güvenlik yetersizliğinin hastaları etkileyebileceği doğrultusunda olduğunu söylüyor.

Vanderbilt Üniversitesi analistleri, Sıhhat Departmanı ve İnsan Servisleri HHS sıhhat hizmetleri bilgi sarihleri listesini aldı ve 3 binden fazla tıbbi bakım sigortası sertifikalı sağlık kurumundaki hastaların vefat oranı bilgileri üzerinde çalışmak için kullandı. Ortaya çok tuhaf neticeler çıktı.

Siber güvenliğin cılız olması, vefat oranlarını etkiliyor:

virüs

Vanderbilt çalışmasında PBS’nin belirtilerine göre araştırılan suratlarca sağlık kurumunda yaşanan bilgi ihlallerinden sonra senelik olarak 10 bin kalp krizi başına 36 fazla vefat asıllaştı. Analistler, ihlal yaşayan bakım merkezlerinde kalp krizi hastalarının elektrokardiyogram almalarının 2,7 dakika ek zaman aldığını tespit etti.

HHS’deki daha önceki bilgi güvenliği asbaşkanı Lea Scanlon, bu rapordaki belirtilerin Birleşik Kraliyet’ta yapılan eş bir araştırmayla ortaklıklar gösterdiğini söyledi. Birleşik Kraliyet’ta sıhhat sistemi, Wannacry virüsü nedeniyle aksaklıklar yaşamıştı. Virüs, 2017 senesinde Microsoft Windows’taki bir güvenlik sarihinden dağılmıştı.

wannacry virüsü

Scanlon, KrebsOnSecurity’e verdiği görüşmede “Siber güvenlik sarihlerinin makûsa kullanımı insanları öldürüyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca Wannacry virüsünün Birleşik Kraliyet’taki sağlık kurumulara takribî 100 milyon pound’a 736 milyon TL mülk olduğu, hasta bakımında ehemmiyetli bozulmalara yol açtığı ve bilişim sistemlerinin bozulmasına neden olduğu bulundu. Hatta bazı gidişatlarda Birleşik Kraliyet’taki sağlık kurumular acile gelen hastaları başka sağlık kurumulara yönlendirmek gidişatında kaldı.

NEJM araştırmasında hastalık ve vefat bilgileri, ambulansların ve acil vaziyet müdahale takımlarının bayağı servislerden kaldırılmasının ölçülebilir tesirlerini göstermek için kullanılmıştı. Bu araştırmayı da misal alan Scanlon, aynı araştırmanın WannaCry virüsü için de yapılabileceği mevzusunda takım dostlarını ikna etti. Sıhhat uzmanlarıyla yapılan konuşmalar ise bu mevzu üzerine hâlâ çok fazla temkin alınmadığını gösteriyor.