Sherlock Holmes’u Unutulmaz Kılan 15 Dizi ve Filmi Sahnesi

Sherlock Holmes’u Unutulmaz Kılan 15 Dizi ve Filmi Sahnesi

Yazar Sir Arthur Conan Doyle tarafından ilk kere 1887 senesinde okuyucuyla tanıştırılan Sherlock Holmes, edebiyat dünyasına girdiği ilk andan itibaren tüm okuyucuların gönlünü kazandı. Ona dinlenen sevgi kitap sayfalarını aştı ve pek çok dizi ve filme de mevzu oldu Sherlock Holmes. Bu efsane imaller arasından en çok dikkat sürükleyenler, 2000’li senelerde çekilen iki film ve Sherlock dizi oldu.

Şahsiyet, ilki 2009, ikincisi 2011 senesinde vizyona giren ve üçücüsü 2021’de vizyona girecek Sherlock Holmes filmlerinde Robert Downey Jr. tarafından canlandırıyor. 2010 senesinde yayınlanmaya başlayan BBC imali Sherlock dizisinde ise Benedict Cumberbatch karşımıza çıkıyor. Rakipsiz dedektif Sherlock Holmes. Bu şahane imaller arasından, uslardan çıkmayan 15 dizi ve film sahnesini sizin için listeledik.

Unutulmaz Sherlock Holmes sahneleri:

Holmes & Watson Tanışması, Sherlock 1. Sezon 1. Kısım:

Sherlock Holmes kişiliğinin unutulmazlar arasında yer almasında, destekçisi Dr. Watson’un hissesini göz arkasını etmek olmaz. Sherlock dizisinde de, efsane ikilinin tanışma sahnesine ve burada da Holmes’un akıl dolu gözlemlerine yer verilmiş. 

Sherlock Bunalırsa, Sherlock 1. Sezon 3. Kısım:

Olağanüstü zeki ve zekâyı aralıksız yoğun düşüncelerle dolu şahsiyetimiz bir noktada içine düştüğü boşluktan bunalmaya başlıyor. Banal bir insan için normal olan bu vaziyet, mevzu Sherlock Holmes olunca azıcık gergin ve yoğun bunalım kapsayan dakikalara dönüşüyor.

Sherlock’un Kavga Et Taktiği, Sherlock Holmes 1:

Kavga Etmek her zaman güçtür ama özellikle karşınızda bir bile varsa daha da güçtür! Aklıyla kavga etmesine aşina olduğumuz şahsiyetimiz, serinin birinci filminde asıl bir dövüşün ortasına düşüyor. Karşısındaki kocaman yarı adamın onu ufalayacağını düşünen herkes, hakikatinde müzakerenin kazananını usun tanımladığını görüyor. 

Sherlock’un Gözlemi, Sherlock Holmes 1:

Sherlock Holmes ile aynı masada oturuyor olsanız, siz de kesinlikle kendinizi inceleme etmesini istersiniz. Fakat sizinle alakalı tüm hakikatleri sadece birkaç dakika içinde çözen biri oldukça ürpertici olacaktır. Hele ki bu hakikatlerden kimilerini dinlemek dahi sizin içinizi acıtıyorsa…

Holmes, Irene Adler ile tanışır, Sherlock 2. Sezon  1. Kısım:

Sherlock Holmes, erkek dominant bir dünyada yaşamakta ve düşmanları da erkeklerden oluşmaktadır. Yalnızca bir ayrıcalık vardır, o da Irene Adler’dir. Sadece bir öyküde karşımıza çıkan bayan şahsiyet, Sherlock dizisinde de unutulmamış ve cümbüşlü bir sahne ile diziye dahil edilmiş.

Sherlock Boğuluyor!, Sherlock 1. Sezon 2. Kısım:

Zeki olduğu kadar da fobisiz bir dedektif olan Sherlock Holmes, Sherlock dizisinin bu kısmında katile aşırısıyla yanaşıyor ama katil de ona aynı derecede yanaşıyor. Ne kadar zeki olursanız olsun, bir anlık ihmalkârsızlık neredeyse yaşamınıza mülk olabilir.

Trende Hücum 1/2, Sherlock Holmes 2:

Bir dedektif asıl kabahatlileri bulmak için her şeyi yapar. Kılık değiştirir hatta seksi bir bayan kılığına dahi girebilir! Sherlock Holmes serisinin ikinci filminde asıl kabahatlilerin peşine düşen kişiliğimizin kılık değiştirme marifetlerini de görüyoruz. Rahatsız elbiseler içinde dahi tüm maharetlerini mertçe sergiliyor.

Trende Hücum 2/2, Sherlock Holmes 2:

Bayan kılığında kompartmana girerek Dr. Watson’un yaşamını kurtaran Sherlock Holmes hamleye geçiyor ve canı pahasına kabahatlilerin peşine düşüyor. Anlaşılan, Robert Downey Jr. olağanüstü bir performansla izleyicileri büyülemeyi usuna koymuş.

Moriarty Krallık Mücevherlerini Çalıyor, Sherlock 2. Sezon 3. Kısım:

Sherlock Holmes’un böylesine ehemmiyetli bir şahsiyet olmasındaki en büyük faktörlerden biri de öykülerindeki düşmanlardır. Profesör James Moriarty karakteri de bunlar arasında en beğenilen makûs kişiliklerden biridir. Makûs şahsiyet sevgisi afallatıyor olsa da, Moriarty’nin bu sahnedeki karizmatik hareketleri izleyiciyi tesiri altına alıyor.

Çatıda Son Hesaplaşma, Sherlock 2. Sezon 3. Kısım:

En az kendi kadar zeki düşmanıyla son kere karşılaşmak ve yüzleşmek için sağlık kurumunun çatısına çıkan Sherlock Holmes ve Profesör James Moriarty, burada artık eteklerindeki taşları döküyorlar ve Holmes, düşmanına hem nefret hem de hayranlık beslediğini saklayamıyor.

Blackwood’un Ayini, Sherlock Holmes 1:

Kara sihirler, ayinler, iblisler korkutamıyor Sherlock Holmes’u ve mana dışı gördüğü her yere müdahale ediyor. Zeki dedektifin yakın kavga et yeteneklerine de tanık olduğumuz bu sahnede, Dr. Watson’ın neden Sherlock Holmes’un destekçisi olduğunu ve zaferlerinin en büyük sponsoru olduğunu da görüyoruz. 

Köpeği Yeniden Öldürmüş, Sherlock Holmes 1:

Sherlock dizisinde gördüğümüze eş bir buhranın içinde görüyoruz yeniden şahsiyetimizi. Elinde silah olan, zeki ve bunalıma girmiş bir dedektifi izlemesi her ne kadar cümbüşlü olsa da onun destekçisi, konut sahibi ya da komşusu olduğunuz zaman birlikte pek sevinçli anlar yaşamayacaksınız. 

Ben Sherlocked, Sherlock 2. Sezon 1. Kısım:

Ezeli düşmanlarından Irene Adler ile kendine yakışır bir kısım finali yapıyor Sherlock Holmes. Burada dedektifin ayrıntılara olan alakası ve ehemmiyetsiz şeylerden dahi anlam çıkarabilen zaferli gözlem hüneri Miss Adler’i dahi afallamışa çeviriyor. Holmes son lafını söylemeden, hiçbir şey sona ermiyor.

Sırrı Çöz, Sherlock Holmes 1:

Sherlock Holmes ve destekçisi Dr. Watson dava peşinde ilginç bir laboratuvara giriyorlar. Serinin birinci filminin en kritik kısımlarından biridir bu sahne. Zira seyircinin, Holmes’un gözlem kabiliyetini ve banal insanlardan değişik çalışan usunu gözlemleme kısmeti bulduğu en ayrıntılı sahnelerden bir tanesidir.

Sherlock Keman Çalıyor, Sherlock 4. Sezon 3. Kısım:

Efsana dedektif ile alakalı yapılan tüm dizi ve filmler arasında bugüne kadar görülmüş en etkileyici final sahnelerinden biri olarak kabul ediliyor. Sir Arhur Conan Doyle’un Sherlock Holmes şahsiyetini bir şelaleden düşürerek öldürdüğü öyküyle aynı adı başka bir deyişle “The Final Problem” ismini taşıması da, bu kısmı özel kılan detaylardan. 

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan efsane dedektif Sherlock Holmes şahsiyetini unutulmaz kılan 15 dizi ve film sahnesini listeledik. Bunlar dışında sizin de unutamadığınız sinema ve dizi tarihine ismini altın harflerle yazdırmış olan Sherlock Holmes sahneleri varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın.