Sezar’ı Muma Çeviren Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Sıra Dışı Yaşamı

Sezar'ı Muma Çeviren Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın Sıra Dışı Yaşamı

Kleopatra, Mısır tarihinde belki de en çok öğrenilen tarihi figür. Kendisi MÖ 69 senesinde dünyaya geldi. Evvel kardeşiyle evlendi, sonra Jül Sezar’la sevgili oldu, ardından da Marcus Antonius Sezar ile sevgili olup Roma İmparatorluğu’nun başına geçti. Kleopatra, zamanın çok ötesinde bir bayandı ve günümüzde dahi konuşulmaya devam ediyor. 

Gelin dünyanın bir zamanlar en büyük imparatorlarına ve imparatorluklarına hükmeden Kleopatra’yı yakından tanıyalım, evraksal tadında hayata hikayesini beraber ele alalım.İşte karşınızda bu zeki ve hoş kraliçenin hikâyesi.

kleopatra

Kleopatra kimdir?

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi. Hakikat unvanı VII. Kleopatra. Kendisinden evvel tahta geçen öteki Kleopatra adlı kraliçeler unutulmuş ve bu adla anılır. 9 dil öğrenmektedir ve tarihin en tesirli kandın hükümdarlarındandır.

Kleopatra’nın yaşamı

kleopatra

Kleopatra’nın bir illüstrasyonu

Kral XII. Ptoleamaios Auletes’in kızı Kleopatra, Makedon orijinliydi. Buna karşın kendiliğindene Mısır dilini bildi. XII. Ptolemaios Auletes can verdikten sonra taht, kızı Kleopatra ve XIII. Ptolemaios’a kaldı. XIII. Ptolemaios, Kleopatra’dan 8 yaş minikti ve bazı kaynaklara göre bu iki kardeş babalarının vefatı ardından evlendi.

Kleopatra büyük olması nedeniyle idareye geçti ancak bu uzun sürmedi çünkü kısa bir zaman sonra Suriye’ye kaçtı. Kendisine burada yeni bir ordu kurup, yönetimi devralan kardeşiyle savaşmak için Pelusium kentinde döndü. Ancak Jül Sezar’ın o bölgeye gelmesi sebebiyle geçici bir sulh bülten edildi.

sezar heykeli

Jül Sezar’ın bir heykeli

Kleopatra, Jül Sezar ile sevgili oldu ve İskenderiye abluka etmesine Sezar ile beraber gitti. Abluka Etme İskenderiye’ye eriştikten sonra Kleopatra’nın kardeşi XIII. Ptolemaios, Nil Nehrine kaçtı ve orada boğuldu. Kleopatra ise hem kocası hem de kardeşi olan XI. Ptolemaios ile beraber tahtına kavuştu. Ardından babasının Jül Sezar olup olmadığı bilinmez Ptolemy Sezar’ı dünyaya getirdi.

Sezar MÖ 44 senesinde suikaste uğradığında Kleopatra da kocası ve oğluyla Roma’da bulunuyordu. İskenderiye’ye geri dönmelerinin ardından ise XIV. Ptolemaios da can verdi ve böylece Kleopatra tahtın tek sahibi oldu. Sezar’ın suikastçıları Filippi Muharebesi’nde yenilgiye uğradı ve Ptolemy Sezar, Marcus Antonius Sezar’ın varisi haline gelmişti. Ancak Sezar’ın kendisinin seçtiği varisi yeğeni Octavius idi.

Antonious ve kleopatra

Kleopatra ve Antonius’un bir illüstrasyonu

Sezar’ın suikastının ardından yaşanan hadiselerde Kleopatra’nın misyonunu bilmek için Antonius, Kleopatra’yı buluşmaya çağırdı. Kleopatra da bir hayli armağanla beraber bu buluşmaya gitti. Kleopatra, Antonius’un dikkatini dağıtmak için görüşmeye geç gitti ve Tarsus’a Berdan Nehri’nden bir kayık üzerinde İsis elbiseleriyle girdi. İşler Kleopatra’nın istediği gibi gitti ve Antonius, Kleopatra’ya aşık oldu.

İtalya’nın genç hükümdarı Octavius’un kuvvetlenmesini göz arkasını eden Antonius, Kleopatra’ya bağımsız bir kraliçe gibi davranmaya başladı. İkisi beraber İskenderiye’de neşesine düşkün bir cemiyet yapısı oluşturdu ve bazı tarihçilere göre yüzsüz, kimilerine göre ise Dionysos kültürüne adanmış olarak adlandırıldı.

Kleopatra, MÖ 40 senesinde Alexander Helios ve Kleopatra Selen adlı ikiz çocuklarını doğurdu. Karısı Fulvia’nın vefatının ardından Antonius ise Octavius ile geçici uyuşma neticesinde Octavius’un kız kardeşi Octavia ile evlendi. MÖ 37  senesinde ise Antonius, Octavius ile uyuşmalarının olanaksız olduğunu düşünüp Octavius ile konutluluğunu sonlandırdı ve Doğu’ya, başka bir deyişle Kleopatra’ya döndü.

kleopatra

Antonius’un tertip etmek istediği Part seferi için Kleopatra’nın ekonomik eforuna gereksinimi vardı. Kleopatra da bunun karşılığında Lübnan, Suriye ve Mısır topraklarının büyük bir kısmını geri istedi. Part seferi pahalı bir sefer oldu ve galibiyetsizlikle sonuçlandı. Buna karşın Antonius, İskenderiye’de kutlamalarla karşılandı. Kutlamalarda Kleopatra ve Antonius, altın tahtlara oturdu ve çocukları da onların azıcık altında yer aldı. Antonius, Ptolemy Sezar’ın Jül Sezar’ın oğlu olduğunu bülten etti ve asıl varisi olduğunu korundu.

Bunun ardından Alexander Helios’a Ermeni Kraliyeti ve Fırat Nehri’nin gerisi, Ptolemy’e ise o bölgenin batısındaki topraklar verildi. Kız kardeş Kleopatra Selene de Libya’da yer alan Cyrene’i idaredi. Octavius, bu hadiselerden haberdar idi ve Antonius’a karşı Vesta Bakireleri’nden bildiği bilgilerle komplo kurdu. Octavius, Roma milletine Antonius’un ülkenin zenginliklerini yabancı bir bayana devredeceğini ve can verdiğinde Mısır’a bu bayan ile beraber gömülmek istediğini duyurdu. Bu sayede bir başkaldırı çıktı.

kleopatra

Roma Senatosu, Antonius’un gelecek sene konsüllüğü hakkını fes etti ve Kleopatra’ya savaş açtı. Octavius, MÖ 31’de Antonius ve Kleopatra’nın ordusuna savaş açtı. Mağlup olan Antonius ve Kleopatra Mısır’a kaçtı. Kleopatra mozolesinde inzivaya çekildi ve Antonius da son savaş için onun yanını parçaladı. Antonius, Kleopatra’nın can verdiğine dair yanlış bir haber aldı ve kendini onun mozolesine taşıtarak orada can verdi.

Antonius’un ardından Kleopatra, 39 yaşında intihar etti ve çift, daha evvel de belirttikleri gibi beraber gömüldüler. Bazı kaynaklar Kleopatra’nın kendini bir engerek yılanı ile sokturarak intihar ettiğini söylüyor ancak buna dair net bir bilgi yok.