Samsung, Yeni Ekran Teknolojisine 11 Milyar Dolar Tüketecek

Samsung, Yeni Ekran Teknolojisine 11 Milyar Dolar Tüketecek

Samsung, ekran teknolojilerini tamamen değiştiren QD teknolojisine sahip ekranların imali için yatırıma başladığını açıkladı. Uzmanlar, Samsung’un bu atılımını uzun zamandır bekliyordu. Samsung, Güney Kore Cumhurbaşkanı ve işletmenin üst seviye idareyicilerinin katıldığı bir aktiflikte QD ekranlar için yapacağı yatırımla ilgili bir söyleme reelleştirdi. 

Samsung’un uzun zamandır QD teknolojisine sahip ekranlar için yatırım yapması bekleniyordu. QD teknolojisinde kuantum nokta Quantum Dot ismi bilgiler kristaller, ekranlarda kendiliğinden ufalayarak bir görüntü oluşturuyor. Samsung, birkaç sene içerisinde bir ekran kuruluşunu tamamen QD ekranlar üretecek hale getirecek.

samsung qd ekran

Basın söylemesinde konuşan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, “Küresel ekran pazarının en üst noktasını reyin değiştiren teknolojilerle gözetmek ehemmiyetlidir. LG Display’in Temmuz ayında hakikatleşen büyük OLED ekran yapımındaki 3 trilyon won yatırımının ardından, Samsung Display’in yeni yatırım tasarıyı umutları daha da parlaklaştırıyor” dedi. 

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, Güney Kore Cumhurbaşkanı’nı selamladıktan sonra “Ekranlar, bizi konuttan büroya bağlayan, sanayi, eğitim ve tıp için her yerde kullanılan hayal platformlarımız. Yalnızca yeni jenerasyon ekranlar için 13 trilyon wonun üzerinde yatırım yapacağız. Bu güçlü ekonomik gidişata karşın gençler için yeni işler yapacağız” dedi.
samsung qd ekran

Samsung, Güney Chungcheong Eyaleti’nde bulunan Asan’daki LCD hattını 2025 senesine kadar QD teknolojisine sahip ekranlar üretecek bir kuruluşa dönüştürmeyi tasarlıyor. İşletme LCD oturum işgücünü, yeni QD işine olduğu gibi aktaracak. Aynı zamanda QD teknolojisi mevzusunda uzman bireyler Samsung tarafından kuruluşta çalışması için işe alınacak. Mutasyonuna şimdiden başlanan kuruluştaki ilk yeni hatla birlikte gelecek seneden başlayarak 30.000 adet büyük ebatlı QD ekran üretilecek.

Merasim sırasında Güney Kore Cumhurbaşkanı da, önümüzdeki yedi sene içerisinde bütçeden 400 milyar won paranın OLED teknolojisini desteklemek için ayrılacağına söyledi. Güney Kore Cumhurbaşkanı, 2018 senesinde beri üçüncü kez Samsung’u ziyaret ediyor. 

samsung qd ekran yatırım

Güney Kore Cumhurbaşkanı’nın son ziyaretinin Samsung’un yatırım teşebbüsünü değişik firmalara yayma ve onları da ekonomik krizin ortasında yatırım yapmaya teşvik etme kararlılığı olarak açıklanıyor. Cumhurbaşkanı Moon, Samsung’la değişik ekran tedarikçileri arasındaki uyuşma ile Güney Kore’nin ihracat piyasasında güven vermesini umuyor.