Samsung, Galaxy Note10’da Veda Ettiği Bixby Tuşunu Yazılımla Geri Getiriyor

Samsung, Galaxy Note10’da Veda Ettiği Bixby Tuşunu Yazılımla Geri Getiriyor

Dün tanıtılan Galaxy Note10 ve Note10 Plus’ın Bixby’ye özel bir tuşla gelmeyeceği söylendi. Samsung, ananesel tuş dizilimine geri döndü ve yeni amiral gemilerine sadece ses seviyesi düğmelerini ve efor düğmesini koydu. Artık Bixby’e erişmek isteyen kullanıcılarsa efor tuşuna basılı yakalayacak.

Natürel olarak bazı kullanıcılar, bu tuşun gidişine üzüldüler zira tuş, sadece Bixby’i açmıyordu. Kullanıcılar bu tuşa uygulama da ceddebiliyorlardı ancak Galaxy Note10 serisinde Bixby tuşuna artık yer olmadığından işletme, bu tuşun vazifesini efor tuşunu cetti. Kullanıcılar, artık efor tuşunu özelleştirebilecekler.

Samsung Galaxy Note 10 Bixby

Yukarıyadaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi efor tuşuna iki kere basarak hangi uygulamayı başlatmak istediğinizi tanımlayabilirsiniz. Böylece mevcut Galaxy telefonlarda olduğu gibi kamera için yalnızca bir kısayol olmayacak. Ayrıca efor düğmesine uzun müddet basıldığında zannedilen olarak Bixby Voice başlatılıyor. Ayarlar üzerinden bu alternatifi kapatıp efor menüsüne ulaşmak için efor düğmesini kullanabilirsiniz. Bixby Voice’a cetmeyi kapatmazsanız, efor menüsüne bildirimler kısmından erişebilirsiniz.

Umuyoruz ki öbür Galaxy makineleri de Android Q’nun gelişiyle efor tuşunu özelleştirme alternatifine kavuşur. Android Q, One UI arayüzünün 2.0 versiyonunu getirecek. One UI 1.5 ile çalışan Galaxy Note 10’a ait bazı özellikler özellikle kamera özellikleri birkaç ufak aktüellemeyle öbür Galaxy telefonlara dağıtılabilir ancak geri kalan öbür tüm özellikler, Android Q aktüellemesi ile gelecektir.