Samsung Galaxy Note10 ve Note10 Plus Tanıtıldı: İşte Maliyetleri ve Özellikleri

Samsung Galaxy Note10 ve Note10 Plus Tanıtıldı: İşte Maliyetleri ve Özellikleri

New York’taki Galaxy Unpacked faalliğiyle eş zamanlı olarak İstanbul’da tertip edilen fotoğrafı faallikten bildiriyoruz. Samsung, uzun senelerdir kâh zaferli kâh zafersiz olduğu Note serisine, sürat kesmeden yeni azalar ilave etmeye devam ediyor. Bu sene değişik bir strateji özümseyen işletme, banalde tek bir modelle karşımıza çıkardığı Note serisine, ilk defa aynı anda iki model ilave etti.

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus, tablet özelliklerini uslu telefonda kullanmayı beğenenlerin güzellerine gidecek bir tasarım, bu tasarımın hakkını verecek teknik özelliklere sahip. Ek olarak Note9 ile marifetleri çoğalan dokunmatik kalem Galaxy S Pen, yeniden ehemmiyetli geliştirmeler aldı. Gelin tüm ayrıntılara, makinelerin maliyetlerine ve çıkış tarihlerine beraber bakalım.

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus farkları:

note 10 plus

Yukarıyada da söylediğimiz gibi ilk kere iki Note modeliyle aynı anda karşılaşıyoruz. Samsung, yeniden bu sene ilk defa Galaxy S serisinde 3 değişik makineyle karşımıza çıkmıştı. Anlaşıldığı üzere Note acelesi için de iki değişik aygıt ile yoluna devam edecek. Bu geçişin ilk temsilcileri olan Note10 ve Note10 Plus arasında varsayım edebileceğiniz gibi ebat değişiklikleri bulunuyor. 

Ebat değişiklikleri dışında iki aygıt arasında teknik açıdan çok çok büyük değişiklikler yok. Galaxy Note10, 8 GB RAM; Note10 Plus ise 12 GB RAM kapasitesine sahip. Ayrıca makinelerin artta bulunan 3 arka kamera sensörü tamamen ayrı. Ancak Note10 Plus, bu 3 sensöre ek olarak, suni zihnin görsel marifetlerini ön tasarıya çıkaran “time-of-light” ışık sensörüne sahip.

Gelelim o ebat değişikliklerine… Galaxy Note10’un 14,98 santimetre boya sahipken, abiyi Plus modeli 16,25 santimetre boya sahip. Başka Bir Deyişle boy açısından 1,27 santimetrelik bir fark mevzubahisi. Galaxy Note10 bütün 7,11 santimetre ene sahipken Plus modeli ise yalnızca 5,1 milimetrelik ilave etmeyle 7,62 santimetre ene erişiyor. Her iki aygıtın da kalınlığı 0,78 santimetre, başka bir deyişle yalnızca 7,8 milimetre.

note 10

Samsung Galaxy Note 10: 168 gram Samsung Galaxy Note 10 Plus: 196 gram

Bu ebat değişiklikleri haliyle ekranda da değişikliğe neden oluyor. Galaxy Note10, 6,3 inç abiyi Galaxy Note10 Plus 6,8 inçlik ekran genişliğine sahip. Galaxy Note10 2280 x 1080 piksel, Plus ise 3040 x 1440 piksel çözünürlüklerinde, iki hoş ekrana sahipler. 

Her iki makine de tek elle kullanım açısından ehemmiyetli meseleler yaşatabilir. Samsung’un bir arayüz aktüellemesiyle bu meseleyi aşacağını düşünüyoruz. Eskiki Note makinelerinde tek elle kullanıma özel süratli menü alternatiflerinin olduğunu görmüştük.

Son ve ehemmiyetli bir değişiklik olarak pillere de değinelim. Galaxy Note10 3.500 mAh, Note10 Plus ise 4.300 mAh olarak karşımıza çıkıyor. Samsung’un pil mevzusundaki geliştirmeleri yalnızca yazılımsal olarak yaptığı ortada. Bundan 3,5 sene evvel çıkan Galaxy S7 Edge dahi 3.600 mAh pile sahipti.

Samsung’un aktiflikte verdiği bilgilere göre yeni Note acelesi kullanıcıları şarj süresi açısından da hoşnut edecek. 45 W süratli şarjı destekleyeceği söylenen aygıtı tecrübeleyen yetkiliye göre 30 dakikalık bir şarj ile günü bitirmek muhtemel.

Samsung Galaxy Note10 tasarımı:

note 10

Samsung’un tasarım standartları her sene ufak aktüellemelerle metamorfoz gösteriyor. Bu sene çıkan Note ailesinde sunulan en ehemmiyetli değişiklik ise delikli ekrandaki kameranın konumu oldu. Artık ön kamera ekranın bütün ortasında bir nokta biçiminde bulunacak.

Makinenin arka kısmında ise Samsung, hudutları zorlayan rakibi Huawei’en esin almışa benziyor. Çünkü dikey olarak konumlandırılmış sol üst köşede bulunan arka kamera sensörleri, renk geçişli gövde dizaynı göze oldukça tanıdık geliyor. 

Tasarımın kullanım açısından ne kadar avantaj sunacağı ise merak mevzusu. Makinenin dev ebatları tek elle kullanım mevzusunda kasvet yaratabilir. Bunun için azıcıktan tertip edilecek olan tecrübeleme faalliğinden çıkardığımız anekdotları bekleyin.

Dokunmatik kalemden daha aşırısı: Geliştirilmiş Samsung Galaxy S Pen

note 10

Geçtiğimiz sene Samsung, Note serisinin en simge özelliği olan S Pen için ehemmiyetli özellikler sunmuştu. Dokunmatik kalem, Bluetooth irtibatı sayesinde kablosuz bir selfie çubuğu, sunumlarda da kumanda misyonu görüyordu.

Bu sene de S Pen için yeni özellikler gördük. En büyük geliştirme, yeni kalemle beraber aygıtı ekrana değmeden hakimiyet edebilmeniz. Ekranın karşısında, elinizde S Pen ile yaptığınız hemen her hareketle işletim sistemini gezebileceksiniz. 

Öbür taraftan yeni S Pen, kemaranızı uzaktan hakimiyet etmek için en ehemmiyetli vasıta haline getirildi. Kamera modları arasında farklılık yapmak, makineye değmeden etkileyici fotoğaflar sürüklemek için S Pen kullanmak muhtemel olacak.

6 değişik sensörle kuvvetlendirilen S Pen, hareketlerinizi idrak ederek kamera modları arasında geçiş yapabiliyor. El yazınızı dolaysız olarak dijital forma dönüştüren S Pen, uzaktan kullanımda büyük avantaj sağlıyor.

Aynı zamanda tazyik duyarlılığı da geliştirilen S Pen’in özellikle çizim kabiliyetlerinizi çoğaldırması güçle olası. Yeni S Pen, tek başına IP68 sertifikasına sahip olan bir teçhizat olarak dikkati sürüklüyor. 

Samsung Galaxy Note 10 ekranı:

note 10

Samsung’un ekran mevzusundaki tecrübeyi gerçekten üst seviye. Apple gibi çoğu rakibine dahi ekran imali yapacak kadar nitelikli oturumları bulunuyor. Galaxy S8 ve S9 ailelerinde Infinity Display, Galaxy S10’dan itibaren de Infinity-O ismindeki “delikli ekran” tasarımına sahip. Bildiğiniz üzere ön kamera bu ekranlarda ekran alanı içinde bulunuyor. 

Galaxy Note10 ve Note 10 Plus, tek ön kameraya sahip, dolayısıyla ekranlarda delikli tasarım açısından farkı yok. En büyük farklılık, Galaxy S10 ailesinde sağ üst köşede bulunan ön kamera deliğinin bu defa ekranların ortasına gelmiş olması. Bu da daha simetrik bir görünüm sağlıyor. 

Galaxy Note10 ve Note10 Plus arasındaki ekran çözünürlüğü farkı, standart bir son kullanıcının sezeceği cinsten değil. Hatta şayet 4K çözünürlüğünde videolar izlemiyor, bu çözünürlükte çekim yapmıyorsanız farkı sezmek oldukça güç görünüyor. Öyle ya da böyle çoğu televizyondan daha nitelikli iki AMOLED ekran oturumu bizi bekliyor.

Samsung Galaxy Note10: 6,3 inç, 2280 x 1080 piksel AMOLED Samsung Galaxy Note10 Plus: 6,8 inç, 3040 x 1440 piksel AMOLED

Samsung Galaxy Note10 ve Note10 Plus’ın geliştirilen arka kameraları:

note 10

Kamera mevzusunda Galaxy S10 ailesiyle beraber ehemmiyetli geliştirmeler yapan Samsung, bu alışkanlığını Note10 ailesinde pek sezdirmiyor. Hem Galaxy Note10 hem de Note10 Plus, 3 sensörlü arka kamera sistemini seçim ediyor. Bu sensörler her iki aygıtta da birebir benzerken, Plus modelinde ek olarak “time-of-light” ismi verilen bir sensör var. 

Üçlü sensör sisteminde Samsung, artık gerçekten de profesyonel resim cihazlarını aratmayacak bir kombinasyon kurmuş gidişatta. Her iki aygıtta da arka kamera sisteminin ana 12 MP çözünürlüğünde. Ancak bu sensör, değişken diyafram özelliğine sahip. Şöyle ki aynı sensörde f/1,5 – f/2,4 diyafram sarihlikleri bulunuyor.

Hem otomatik hem de manuel çekimlerde değişken diyaframın avantajı ciddi biçimde sezilebilir. Bunu ayrıntılı tahlil içeriklerimizde sizlere aktaracağız. Her iki aygıtta da bulunan ikincil sensör ise 16 MP çözünürlüğündeki geniş açı sensörü. Bu sensör Galaxy S10 ailesindeki ikincil sensör ile birebir aynı özelliklere sahip.

Her iki makinede bulunan üçüncü sensör ise yeniden 12 MP çözünürlüğe sahip olan telefoto lens takviyeli sensör. Galaxy S10 ailesinde f/2.4 diyafram ile karşımıza çıkan bu sensör, Note10 ailesinde f/2.4 bedeliyle geliyor. arada çok büyük bir fark yok. Ayrıca samsung, değişken diyaframa sahip ana kamera sensörüyle, bu sarihi misli misli kapatabilir. 

Galaxy Note10 Plus, kardeşinden değişik olarak arka kamerada bir ToF Time of Light sensörüne sahip. Bu sensör, Galaxy S8’den bu yana ön kameralarda kullanılıyordu. Surat tasvire, üç ebatlı tarama gibi özellikleri teknik açıdan daha tehlikesiz kılarken, bokeh gibi popüler efektler için alan derinliği mevzusunda suni akla ehemmiyetli bir katkı sağlıyor.

Daha evvel resimlerde kullanılabilen bokeh efekti, Galaxy Note10 ve Note10+ ile beraber videolarda da canlı olarak kullanılabilir hale geliyor. Kameralara çekim performansı kadar ses iyileştirmeleri de getiren Samsung, kamerada yakınlaştırma yaparken sese de yakınlaştırma ihtimali sunacak.

Video çekimlerinden sonra tertip etme yapmak isteyen kullanıcılar için bir tertip etme taşıtı getiren Samsung, bu mevzuda oldukça iddialı olduklarını belirtiyor. Tanıtım sırasında canlı bir demo sunan işletme, çizimleri doodle’a canlı olarak 3 ebatlı bir civarda çeviren yeni bir özelliği de kullanıcılara sunuyor.

Üzerindeki derinlik sensörü sayesinde bir cismi 3 ebatlı olarak tarayabilen bir yenilik tanıtan Samsung, yeniden canlı olarak tarattığı bir oyuncağın evvel ardından da bu oyuncağı kullanıcıların hareketleriyle senkronize etti. 

Bu defa Plus modelinde de tek ön kamera var:

note 10

Samsung Galaxy S10 Plus modelinde tek çift ön kamerayı seçim etmişti. Ancak bu defa ailenin büyüğü, ufağı ile birebir aynı olan 10 MP’lik ön kamera sensörüyle geliyor.  Bu kameranın diyafram sarihliği ise f/2,2 seviyesinde. Düşük ışık performansı nasıl olacak öğrenemiyoruz. Bunun için Lütfi’nin Webtekno YouTube kanalında yapacağı ayrıntılı tahlili bekliyoruz.

Ön kameraya ek olarak Samsung’un ön kamerada kullanacağı ışık sensörü ekranın altına defineli bir biçimde karşımıza çıkacak. Bakalım Samsung, ön kamerayı ne zaman ekran altına gömecek. Bunu hep beraber göreceğiz.

Samsung Galaxy Note10 ve Note10 Plus 5G özel versiyonları:

note 10

5G mevzusunda ehemmiyetli bir sapak bu sene geride kalıyor. Samsung dahil tüm üreticiler, 2020’den itibaren standart olarak 5G takviyeli telefonlar çıkaracaklar. Galaxy Note10 ailesi ise bir geçişi temsil ediyor. Çünkü her iki aygıtın da ayrı olarak 5G takviyeli modemlere sahip operasyoncu yongasıyla gelecek akrabaları da var.

Samsung ise operasyoncu yongaları mevzusunda Qualcomm ile ortaklığını sürdürüp Note10 ailesinde, Snapdragon 855’i kullanıyor. Makinelerin 5G’li versiyonları için Snapdragon X50 modem operasyoncusuna sahip 855+ yongası seçim ediliyor. Ancak Samsung’un kendi operasyoncu acelesi Exynos, her zaman olduğu gibi yeniden bir alternatif yaratıyor. 

Türkiye pazarında Exynos barındıran aygıtlarını satan Samsung, 5G yardımı olmayan Note10 makineleri için Exynos 9825 ile karşımıza çıkıyor. Bu da şayet 5G takviyeli bir Note10 almak isterseniz, tek alternatifinizin Snapdragon 855+ takviyeli bir Note10 almak olduğunu gösteriyor.

Samsung, kendi operasyoncu serisinde standart 5G yonga setlerini önümüzdeki sene yerleştirecek. Türkiye’de de Exynos operasyonculu aygıtlar satıldığı için muhtemelen önümüzdeki seneden itibaren 5G’li Samsung’lar yaygınlaşmaya başlayacak. Galaxy Note10 ailesi, cebimizdeki makinelerin 5G mutasyonu için kilit bir rol üstlenemeyecek. 

Samsung Galaxy Note10 ailesinin performansı:

note 10

Note serisinde her zaman piyasanın en iyi operasyoncu yongalarını seçim eden Samsung, yeniden aynı taktikle devam ediyor. Galaxy Note10 ailesi birbirinin emtiası olan Snapdragon 855 ve Exynos 9825 ile beraber geliyor. Türkiye’de büyük bir sürpriz yapılmazsa Exynos 9825’li makinelerin satışa sunulacağını düşünüyoruz. 

Snapdragon 855, Qualcomm’un göz bebeği olan 8 çekirdekli, 2,84 GHz süratinde Kryo 485 CPU bulunuyor. Görsel operasyoncu ise Adreno 640 GPU var ki bu operasyoncu, 8K video izleme yardımı dahi sunuyor. Reyin performansı mevzusunda kullanıcıların suratını karartmayacak, yüksek performans isteyen uygulamalarda da yarı yolda vazgeçmeyecek bir seçim.

Samsung’un kendi harekâtçısı ve Türkiye’de satılacak makinelerde bulunacak olan 9825 ise Snapdragon 855’i bütün anlamıyla mudaili. Yonga içerisinde iki adet GPU’da 2,73 GHz süratinde M4 Cheetah, iki adet 2,31 GHz süratinde Cortex A75 ve dört adet 1,95 GHz süratinde Cortex A55 olarak toplamda 8 çekirdek bulunuyor.

Yapılan sunumda geçmiş senenin Note9’u ile karşılaştırma yapan Samsung, bu sene CPU performansında %33, GPU performansında %42 daha iyi performans vadediyor. Özellikle reyin anlamında kullanıcılarını hoşnut etmeyi tasarlayan işletme, oldukça iddialı gibi görünüyor.

Exynos 9825, Mali G76MP12 GPU’ya sahip. Bu açıdan bir evvelki operasyoncu olan Exynos 9820’dan ehemmiyetli bir farkı yok. Başka Bir Deyişle Türkiye’de satılacak olan Galaxy Note10 makineleri, Exynos kullandıkları için bir nebze de olsa yurtdışındaki makinelerden geri kalacaklar. Ancak bu fark, son kullanıcı açısından yeteri kadar sezilemeyecek.

Her iki harekâtçı da evvelki modellere mukayeseyle daha yüksek performansı daha düşük enerji ihtiyacıyla sunuyor. Bu gidişat da Samsung’un pil mevzusunda neden büyük bir geliştirme yapmadığını gösteriyor.

Sonuç olarak tüm Note10 aygıtlarının teçhizatsal hünerlerini aşırısıyla karşılayacak harekâtçılara sahip olduklarını görüyoruz. Samsung’un Exynos mevzusunda bir adım geride durması da dediğimiz gibi ehemmiyetli bir ayrıntı değil.

Samsung Galaxy Note10 teknik özellikleri:

Ekran: 6,3 inç HDR10+ AMOLED Infinity O ekran, 2280 x 1080 piksel FHD+ çözünürlük, 401 ppi piksel yoğunluğu, 19:9 en boy oranı, Corning Gorilla Glass 6 Yonga seti: Qualcomm Snapdragon 855 Yurt dışı – 2,84 GHz’e kadar, Samsung Exynos 9825 Türkiye – 2,73 GHz’e kadar, Arka kamera: 12 MP değişken diyaframlı, f/1.5 – f/2.4 geniş açılı ana sensör + 16 MP f/2.2 ultra geniş açılı ikincil sensör + 12 MP f/2.4 telefoto üçüncü sensör; 4K video kaydı, yavaş ve ultra yavaş çekim modları, geniş ve tele lensler için ikili OIS yardımı Ön kamera: 10 MP f/2.2 tek kamera, Dual Pixel, 4K UHD video kayıt yardımı, derinlik sensörü RAM: 8 GB Depolama: 256 GB İrtibat: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, CAT, LTE 4G, 5G özel versiyon Pil: 3.500 mAh, Kablosuz Efor Paylaşımı, Süratli Kablosuz Şarj 2.0 Suya ve toza dayanıklılık: IP68 sertifikası Ses: Dolby Atmos takviyeli stereo hoparlör, AKG kulaklık Sensörler: İvmeölçer, Barometre, Parmak İzi, Gyro, Jeomanyetik, Hall, Nabız, Proximity, RGB Işık, İris tarama, Tazyik sensörleri S Pen: Bluetooth irtibatıyla uzaktan kumanda misyonu, hava hareketleriyle ekrana değmeden aygıt kullanımı, dijital metin dönüştürme

Samsung Galaxy Note10 Plus teknik özellikleri:

Ekran: 6,8 inç HDR10+ AMOLED Infinity O ekran, 3040 x 1440 piksel QuadHD+ çözünürlük, 498 ppi piksel yoğunluğu, 19:9 en boy oranı, Corning Gorilla Glass 6 Yonga seti: Qualcomm Snapdragon 855 Yurt dışı – 2,84 GHz’e kadar, Samsung Exynos 9825 Türkiye – 2,73 GHz’e kadar, Arka kamera: 12 MP değişken diyaframlı, f/1.5 – f/2.4 geniş açılı ana sensör + 16 MP f/2.2 ultra geniş açılı ikincil sensör + 12 MP f/2.4 telefoto üçüncü sensör + ToF Time of Light sensörü; 4K video kaydı, yavaş ve ultra yavaş çekim modları, DepathVision yardımı, canlı odaklama, süper balanslı çekim, geniş ve tele lensler için ikili OIS yardımı Ön kamera: 10 MP f/2.2 tek kamera, Dual Pixel, 4K UHD video kayıt yardımı, derinlik sensörü RAM: 12 GB Depolama: 256 GB İrtibat: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, CAT, LTE 4G + 5G özel versiyon  Pil: 4.300 mAh, Kablosuz Efor Paylaşımı, Süratli Kablosuz Şarj 2.0 Suya ve toza dayanıklılık: IP68 sertifikası Ses: Dolby Atmos takviyeli stereo hoparlör, AKG kulaklık Sensörler: İvmeölçer, Barometre, Parmak İzi, Gyro, Jeomanyetik, Hall, Nabız, Proximity, RGB Işık, İris tarama, Tazyik sensörleri S Pen: Bluetooth irtibatıyla uzaktan kumanda misyonu, hava hareketleriyle ekrana değmeden aygıt kullanımı, dijital metin dönüştürme

Samsung Galaxy Note10 ve Note Plus maliyeti ve satış tarihi:

Galaxy Note10 256 GB: 9.899 TL 21 Ağustos 2019 Galaxy Note10+ 256 GB: 11.399 TL 21 Ağustos 2019​

Büyümelerden daha süratli haberdar olmak için Webtekno mobil uygulamasını alttaki irtibatlardan indirebilirsiniz:

WebteknoİNDİR WebteknoİNDİR