Samsung, 2021 Senesinde AMD’nin RDNA Mimarisine Sahip Mobil GPU’larını Kullanacak

Samsung, 2021 Senesinde AMD'nin RDNA Mimarisine Sahip Mobil GPU'larını Kullanacak

Koreli teknoloji devi Samsung’un Note7 hadisesinden evvel Cortex çekirdeğini kullanan Samsung Exynos yongaları, San Diego merkezli yonga devi Qualcomm’un en ehemmiyetli bilgisayar mahsulleri olan SoC’lere bilgisayar performansı açısından üstün gelmişti. Ancak Qualcomm, Adreno GPU’ları sayesinde grafik performansında her zaman üstünlüğü gözetti.

Samsung ve AMD, Haziran ayında mobil grafikler üzerinde iş birliği yapmak için bir ortaklık yaptığına söylemişlerdi. Ortaklık, Samsung’a grafik ve video süratlendiricileri için AMD’nin desteğini getirecekti. Şimdi bu ortaklığın getirileri hakkında daha fazla detaya sahibiz.

samsung amd ortaklık

İkinci çeyrek hasılat söylemelerinde Samsung, mobil grafik çözümlerini başlatma tasarılarına kısaca değindi. Koreli teknoloji devi Exynos SoC’lar için özel Mongoose CPU çekirdeği tasarlarken işletme, hâlâ grafik hesaplamaları yapmak için ARM’ın Mali GPU’larına güveniyor.

Samsung’un en son hasılat buluşmasında işletme temsilcileri tarafından yapılan söylemelere göre Samsung, AMD yongalarını 2021 gibi kısa bir müddette kullanmaya başlayacak. Samsung ve AMD arasındaki ortaklık, ikisine de mobil ekosistemde sürekli bir yer sağlayacak.

Buluşmada sorulan bir suale cevap olarak yanıt veren işletme temsilcisi, şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz gibi AMD, özellikle PC pazarının ilk günlerinden beri GPU alanında bir lider ve teknoloji açısından ehemmiyetli bir noktada. Bu ortaklıkla sadece mobil SoC’lerimizin değil öteki uygulamalardaki performansımızı çoğaldırmak için AMD’nin GPU eforundan faydalanabileceğimizi düşünüyoruz. Ancak bir evvelki teknolojisinin ortadan kaldırılması için gereken zaman dikkate alındığında, GPU teknolojisinin alt yukarıya iki sene süresince piyasaya sürülecek mahsullerde kullanılmaya başlanmasını bekliyoruz.”

Samsung’un yongaları, AMD’nin RDNA grafik mimarisini kullanacak. RDNA, 2012’de piyasaya sürülen GCN Graphics Core Next mimarisinde galibiyetli oldu. AMD’ye göre RDNA PPC’yi 1,25x ve efor faydalılığını 1,5x çoğaldırıyor. Samsung’un AMD ile olan ortaklığı da Koreli işletmenin, reyin uslu telefon pazarında büyük bir tesir yapmasını sağlayacak. Bu pazar, şu anda Razer, Asus ve Black Shark’ın telefonlarıyla dolu.

amd rdna

AMD’nin CEO’su Dr. Lisa Su mevzu hakkında şöyle yorum yaptı: “Radeon grafiklerini gelecekteki uslu telefonlarına ve mobil SoC’lerine getirmek için çeyrek yarıyılda Samsung ile stratejik bir ortaklık bülten ettik. Ortaklık, Radeon’u her yere götürmek için ekosistemdeki sanayi liderleriyle iletişim kurma stratejimizi ortaya koyuyor. Artık bilgisayar, reyin konsolu ve mobil pazarlar arasında gelişen bir ekosisteme katkıda bulunan ve Radeon grafik mimarimiz için esas oluşturmuş ortaklıklar var.”