Sahte Alkolü Tadarak Tespit Edebilen ‘Suni Dil’ Üretildi

Sahte Alkolü Tadarak Tespit Edebilen 'Suni Dil' Üretildi

Glasgow Üniversitesi’ndeki bilim insanları, sahte içki ticaretini eksiltmeye dayanakçı olacak suni dil ürettiler. Ürettikleri suni dil aygıtı, kullanıcılarına her viski cinsi arasındaki en küçük tat farkını dahi göstermeyi hedefliyor. Makinenin tasarımı, viskinin tadımını sağlamak için altın ve alüminyumun optik özelliklerinden faydalanıyor.

Suni dil; dama biçiminde dizilmiş, bayağı mikroskopla görülemeyecek kadar ufak alüminyum ve altın dilimlerini tat müşterileri olarak kullanıyor. Takım, insanda bulunan tat almaçlarından takribî 500.000 kat daha ufak olan tat müşterilerine viski misalleri döktü. Daha sonra bu müşterilerin içkiyle kaplı hâlde iken nasıl ışık emdiklerini ölçtüler.

Yapay dil

Suni dildeki metallerin ışığı nasıl emdikleri hakkındaki ince değişikliklerin incelemeyi, takımın değişik viski cinslerini belirlemesine izin veriyor. Takım, 3 değişik viskiyi suni dil ile örnekledi. Aygıt, viskiler arasındaki tat farkını %99 doğrulukla bulmayı muvaffak oldu.

Aygıt, bunun da ötesine geçmeyi muvaffak oldu ve değişik varillerde olgunlaşan aynı viski cinsi arasındaki ince tat değişikliklerini de tutmayı muvaffak oldu. Kullanılan viskiler, varillerde 12, 15 ve 18 sene bekletilmişti. Suni dilin sahte içkiyi ortaya çıkarabilmesi için yapılan çalışmalar bir yanda devam etse de bu aygıt, değişik kullanım alanlarına da sahip olabilir.

Aygıt, besin güvenliği testlerinde, nitelik hakimiyetinde hatta taşınabilir ve tekerrür kullanılabilir bir tat idrak etme usulünün bereketli olacağı rastgele bir alanda kullanılabilir. Araştırma, Glasgow Üniversitesi ve Strathclyde Üniversitesi’ndeki mühendisler ve kimyacılar tarafından yapıldı. Takım ayrıca Leverhulme Trust, Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi ve Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi tarafından finansal olarak desteklendi.