Rusya, İkinci Kutup Hava Uydusunu Fırlatmayı Erteledi

Rusya, İkinci Kutup Hava Uydusunu Fırlatmayı Erteledi

Rusya uzay ajansı Roscosmos, Mayıs 2019’da yaptığı söyleme ile ilk hava gidişatı ve kutup bölgesi izleme uydusu Arktika-M’in fırlatılmasının 2020’nin ikinci yarısına kaldığına söylemişti. O projenin bu sene yaşama geçmesi bekleniyordu. 

Roscosmos şimdi de aynı emelle kullanacağı ikinci uydunun kalkışını erkelediğini duyurdu. Vasıtaların 2021 senesinde etkin hale gelmesi bekleniyordu ancak yapılan söylemeye göre bu, 2023 senesinden evvel hakikatleşmeyecek.

Rusya, önümüzdeki senelerde 3 taşıt daha yollamayı tasarlıyor. Bu vasıtaların ilk söylenen fırlatılma tarihleri 2023, 2024 ve 2025 idi. Ancak gecikme sebebiyle onların da etkilenip etkilenmeyeceği belirli değil. 

Yüksek epliktik yörüngede dönecek olan uydu, bu sayede kutup bölgelerini net biçimde görüntüleyebilecek. Vasıtaların fırlatılmasının ardından Rusya Hidrometeoroloji Merkezi kesintisiz olarak toplayacağı bilgilerle atmosferi ve kutup yüzeylerini araştıracak. 

arctica-m

Bu sayede kısa süreli hava hipotez raporları daha isabetli hale getirilecek ve bilim insanları, küresel ısınmayı araştırmak için yeni bilgilere erişecek.