RTÜK’şan Netflix’i de Etkileyen İdaremeliğinin İptali İçin Dava Açıldı

RTÜK’şan Netflix’i de Etkileyen İdaremeliğinin İptali İçin Dava Açıldı

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak internet üzerinden yayın yapan kanallara tertip etme getirmesini kanunlaştıran RTÜK idaremeliğine Ankara Barosu’ndan itiraz geldi. Ankara Barosu, tertip etmenin Tüzük’ya ters olması nedeniyle Danıştay’a dava açtı.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Etrafından Sunumu Hakkında İdaremelik adlı idaremelik, geçtiğimiz günlerde internet gündemine oturmuş, Netflix, BluTV ve Puhutv gibi kanalların sonucu mevzusunda bir hayli sual işareti oluşturmuştu. Ankara Barosu, bu idaremeliğin iptali için Danıştay’a iptal müracaatında bulundu.

rtük netflix blutv

Ankara Barosu, yapılan yazılı söylemede “1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 rakamlı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Etrafından Sunumu Hakkında İdaremeliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile destek 6112 rakamlı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Tüzük’ya tersliği iddiası ile Tüzük Mahkemesi’ne itiraz yoluna müracaat etilmesi arzıyla Baromuzca Danıştay’da dava açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bireylerin seçim haklarını elinden alması ve haber alma ve verme hürlüğüne doğrudan müdahale edeceği mevzusunda bir itirazda bulunuldu. Davanın arzuhalinde davalı yönetin korunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması arz edildi.