Rocket Lab, Roketlerini Yine Kullanmak İçin İlk Testini Asıllaştırdı

Rocket Lab, Roketlerini Yine Kullanmak İçin İlk Testini Asıllaştırdı

Rocket Lab, bu sabah Yeni Zelanda’da 10. misyonunu bitirdi. İşletme, 7 ufak uzay taşıtını seyyaremizin yörüngesine taşıdı. Uçuşun ana maksadına zaferle erişilmiş olsa da işletmenin değişik bir emeli daha vardı. Rocket Lab, roketlerini yine kullanabilmek için kritik olan manevrasını bu vazifede sınadı.

Rocket Lab’in bünyesinde bulunan tek roket Electron. 16 metre uzunluğundaki bu roket, uzaya ufak yükleri taşımak için planlandı. Bir Hayli roket gibi Electron da sadece bir uçuş için kullanılabiliyor. Taşıdığı uyduları yörüngeye soktuktan sonra seyyaremize düşüyor ve bir daha kullanılamıyor.

Roketlerdeki parçalar yine kullanılabilecek:

rocket lab

Geçtiğimiz ağustos ayında Rocket Lab CEO’su Peter Beck, işletmenin değişik şeyleri deneyeceğine söylemişti. Takım, şu anda Electron’un parçalarını tekerrür uzaya yollamak emeliyle kurtarmak üzerine çalışıyor. Böylece işletme, her uçuştan sonra yeni bir roket yapma zahmetinden kurtulacak ve alıcılara sunulan maliyetler de düşecek.

Rocket Lab, roketlerini SpaceX gibi geri getirmeyecek. Bunun yerine daha karışık bir sistem kullanacak. Electron, Dünya’nın atmosferine yine tek bir parça olarak giriş yapacak. Ardından bir paraşüt desteğiyle iniş hakikatleştirecek. Bir helikopter, bu roketi havada tutacak ve yakınındaki bir gemiye götürecek.

Rocket Lab’in bu tasarısına erişmesi için henüz yapması gereken bir hayli şey var fakat işletme bugünkü uçuşunda birinci düzeyin testini bitirdi: atmosfere yine girme. Bu misyon, roket atmosfere girerken yüksek ısıda şok dalgaları oluşturduğundan oldukça güç bir vazifeydi.

İlk test zaferle bitirildi:

rocket lab

Takım, bu güçlükle çaba edebilmek için vazifede kullanılan Electron’a navigasyon ve güdüm sistemi entegre etti. Böylece roket atmosfere girerken zorunlu bilgileri toplayabilecekti. Bununla beraber rokette düşüş sırasında kendisine doğrultu verebilmesi için hakimiyet sistemi de bulunuyordu. İşte bu deney bugün zaferle bitirildi ve Electron zaferle tek parça hâlinde Dünya’ya döndü.

Roketlerini yine kullanabilmenin yanı gizeme Rocket Lab, gelecek sene için de birkaç tasarıya sahip. İşletme, NASA’nın Wallops Uçuş Kuruluşu’nde ikinci bir fırlatma rampası üzerinde çalışıyor. İşletmenin tasarıyı, iki fırlatma rampasıyla beraber misyon hacmini de artırmak. Bugüne kadar Rocket Lab, 47 küçük uydu fırlatışı asıllaştırdı.