Rekor Ölçekte Elektrik Akımı Veren Yeni Bir Yılan Balığı Cinsi Keşfedildi

Rekor Ölçekte Elektrik Akımı Veren Yeni Bir Yılan Balığı Cinsi Keşfedildi

Güney Amerika’da yılan balıkları üzerinde yapılan bir araştırma, yılan balıkları ile alakalı öğrenilenleri kökünden değiştirmiş oldu. Tahlilciler, yılan balıklarının aile ağacını tespit etmek için Brezilya, Surinam, Guyana ve Fransız Guyanası’nda tutulan 107 yılan balığı üzerinde çalışma yaptı. 

107 yılan balığı üzerinde yapılan çalışmada yılan balıklarının Deoksirübo Nükleik Asit’ları tahlil edildi, beden ve kemik yapıları incelendi. Aynı zamanda tutulan 107 yılan balığının, yaşadıkları yerlerinin haritası çıkarıldı.  Yapılan tahlil ve çalışmaların ardından değişik coğrafi bölgelerde yaşayan üç ayrı yılan balığı cinsi ortaya çıkarıldı. Nature Communications’ta yayınlanan rapora göre, Electrophorus electricus, Guyana ve Surinam’ın en kuzeyinde, E. Varil çoğunlukla Brezilya’nın kuzeyinde ve Amazon havzası süresince, E. voltai ise Brezilya’nın güneyinde yaşıyor.

yılan balığı

Bu üç cins birbirine benzemesine karşın aralarında değişiklikler araştırmalar ile ortaya çıkarıldı. Üç cinse de bakıldığında aynı kahverengi buruşuk bir deri olduğu ortaya çıktı. Ancak kafatası biçimi ve beden yapısında yapılan araştırmalar ufak değişiklikleri ortaya çıkardı.  

Yeni tespit edilen cinslerden Electrophorus voltai, 860 volt elektrik akımı ile bugün kadar yılan balıklarının verebildiği azami akımı veriyor. Bundan evvel yılan balıklarını verebildikleri azami akım 650 volt olarak ölçülmüştü.

Electrophorus varil adı verilen cinsin, milyonlarca sene evvelki yılan balıklarından evrildiği düşünülüyor. Tahlilciler, yılan balıklarının 3 milyon sene evvel bir Amazon taşkınında, başka yerlere dağıldığına tespit ettiler.