Rekabet Müesseseyi, Google’a Rekor Bir Ceza Kesti

Rekabet Müesseseyi, Google’a Rekor Bir Ceza Kesti

Rekabet Müesseseyi, bir vakittir devam eden Google soruşturmasında son kararı verdi. Bugün yapılan söylemeye göre Rekabet Müesseseyi, internet üzerinden yapılacak alışverişlerde piyasadaki hâkimiyetini kullanarak değişik işletmelerin ‘faaliyetlerini güçleştirmek ve pazardaki rekabeti bozmak’ ile yargılanan arama devine rekor bir ceza verdi.

Genel arama pazarındaki hâkim gidişatını kullanarak rakiplerinin faaliyetlerini güçleştirmekten dolayı Rekabet Müesseseyi; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik tamlığa Google 98 milyon 354 bin lira yönetimsel para cezası kesti.

Rekabet Müesseseyi’ndan Google’a yol haritası:

Rekabet Kurumu Google

Geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığıyla korunma veren Google’ın, verilen bu cezayı 60 gün içerisinde temyize götürme hakkı bulunuyor. Rekabet Müesseseyi tarafından yapılan söylemede Google’ın 4054 rakamlı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, genel arama pazarındaki hâkim gidişatını makûsa kullanarak rakiplerinin faaliyetlerini güçleştirdiğine ve dolayısıyla ismi geçen ekonomik tamlığa yönetimsel para cezası verilmesine karar verildiği söylendi.

Yönetimsel para cezasının yanı gizeme Rekabet Müesseseyi, ihlali sonlandırmak ve pazardaki aktif rekabetin kuruluş edilmesini temin etmek için Google’a bir yol haritası da verdi. Buna göre Google’dan istenen şeyler şöyle:

Genel arama netice sayfasında rakip alışveriş karşılaştırma hizmetlerinin kendi alakalı hizmetlerinden daha az avantajlı olmayacakları şartları sağlamak Mobil mecraya geçimli olacak biçimde, değişik mecralarda da Shopping Unit’e ait başlığın tıklanma özelliğini kaldırmak Shopping Unit’in başlığında ve etiketlenmesinde bu alanın reklam olduğuna ait bilinmezliği mantıklı biçimde gidermek Google’da yapılan aramalarda mahsul ismi ile beraber sarihçe alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerinin marka veya site ismine yer verilmesi vaziyetinde Shopping Unit’in öncelikli olarak konumlandırılmasına son vermek

Bununla beraber Rekabet Müesseseyi, Google’dan ilk geçim ihtiyatının uygulanmaya başlamasından itibaren beş senelik zaman süresince periyodik olarak müesseseye rapor sunmasını istedi.

Google’ın önümüzdeki 60 gün süresince verilen kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. Şimdilik işletme tarafından yapılan rastgele bir söyleme bulunmuyor ancak ilerleyen günlerin oldukça hareketli geçebileceğini söyleyebiliriz. Bu süreçte yaşanan tüm büyümelerden haberdar olmak için takipte kalın.