Qualcomm, Hakkında Açılan Dava İçin Korunmasını Yaptı

Qualcomm, Hakkında Açılan Dava İçin Korunmasını Yaptı
Qualcomm ve Apple arasında başlayan tescil geriliminin ardından Amerika Federal Ticaret Kurulu FTC vakaya dahil olmuş ve sonrasında Qualcomm’a karşı bir dava açılmıştı.

Teknoloji devleri her geçen gün yeni büyümelere imza atarken bir yandan da sektördeki büyük rekabetin üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Özellikle Apple’ın son yarıyılda bu anlamda hayli güç zamanlar geçirdiğini söylemek muhtemel. İşletme evvel Huawei ile karşı karşıya kaldı ve Çin’de ciddi anlamda kullanıcı kaybetti. Tüm bunlar yaşanırken bir yandan da Qualcomm ile aralarında yaşanan tescil münazaraları nedeniyle bazı ülkelerde iPhone satışlarında kısıtlamalar alana gelmişti.

Apple ve Qualcomm arasındaki gerilimin nedeni ise Qualcomm’a göre Apple’ın tescil ihlalinde bulunmasıydı. Ancak bu tescil mevzusunun gündeme gelmesi Qualcomm için çok da iyi olmadı zira bu defa da FTC gözlerini Qualcomm’a dikti ve firmanın ‘lisans yoksa yonga da yok’ siyaseti mercek altına alındı. FTC, bu uygulamanın haksız rekabet etrafı yarattığı mazeretiyle işletmeye dava açtı.

Dava süreci devam ederken Qualcomm İcra Heyeti Başkanı Steve Mollenkopf mevzuyla alakalı ilk korunmasını yaptı. Mollenkopf’a göre Qualcomm’un bu uygulaması sadece firmanın kendisi için değil tüm sektör için en doğru olanı. Zira işletme tescil ve lisanslamadan elde ettiği kazancı yeni teknolojilere yatırım olarak kullanıyor ve bu sayede daha süratli ve muhtelif gelişim gösteriyor. 

Ancak Qaulcomm’un bu korunması, sektörde tekel haline gelmiş olduğu fikrini değiştirmeye yetmeyecek gibi görünüyor. Dava bir müddettir devam ediyor ve nihayetinde netice ne olacak, merak ediliyor. Zira dava neticesinde hem Qualcomm için hem de Apple ve Intel gibi işletmeler için pek çok şeyin değişeceği düşünülüyor.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/qualcomm-ceo-defends-chip-licensing-business-in-ftc-trial/