PS5’e Rakip Olacak Xbox X’in Tanıtım Tarihi Belirli Oldu

PS5'e Rakip Olacak Xbox X'in Tanıtım Tarihi Belirli Oldu

Yüksek grafiklere sahip en aktüel oyunları kullanıcısına sevinç aldırarak zorlanmadan oynatan reyin konsolları, senelerce aktüelliklerini gözetmelerinin yanında yüksek teçhizat özelliklerine sahip bilgisayarlara göre çok daha ucuz olmalarıyla da oyuncular arasında öne çıkıyor.

Lider reyin konsolları olan Playstation ve Xbox’ın sahibi Sony ve Microsoft, geçtiğimiz sene içerisinde yeni konsolları hakkında bir hayli ayrıntıyı gün suratına çıkararak hayranlarını aşırısıyla mutlu etmiş ve bir o kadar da merak içerisinde düşürmüştü. Sektör devi iki firma, bu sene içerisinde konsollarına dair rastgele bir bilgi paylaşmayarak sessizliğine gözetti. Ne var ki bu suskunluk, bazı ehemmiyetli bilgilerin ortaya çıkmasına mani olamadı.

Playstation’ın yaratıcısı Sony, 2013’ün Şubat ayının sonunda basın üyelerini “Özel Playstation Buluşması” ismi altında bir tanıtıma davet etti ve efsane konsol Playstation 4’ü duyurdu. Playstation 5 için de aynı biçimde kış ayları içerisinde bir basın buluşması tertip etmesi beklenen Sony’den hâlâ bir hareket yok.

Microsoft tarafında ise Perşembe günü sosyal evrende ilk kere beliren ve özellikle Reddit ve Twitter üzerinde sıkça paylaşılan bir görsel, Silikon Vadisi işletmesinin Xbox X’i çok yakında tanıtacağına işaret ediyor olabilir. 2013 senesinin Mayıs ayı içerisinde Microsoft’un Xbox’ı lanse ettiği düşünüldüğünde görselde belirtilen 6 Nisan tarihinin doğruluk hisseyi bir hayli çoğalıyor.

Ortaya çıkan tasarımda Xbox X yerine Xbox Series ifadesinin kullanılması ise Microsoft’un birden fazla makine tanıtabileceğine işaret ediyor. 6 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile 22.00’de Los Angeles, Microsoft Theater’da yer alacak basın söylemesi afişinin alt kısmındaki ufak yazıların anlamsız olması, görsel tasarımının ya henüz bitmemiş bir kroki olduğunu ya da reel olmadığını bizlere anlatıyor.

Yazılım devi Microsoft’un 2020 seneyi için E3 2020 Fuarı’na katılmak dışında fotoğrafı olarak başka bir ilan asıllaştırmamış olması her ne kadar kuşku uyandırsa da firmanın Nintendo Switch’i de Mart 2017’de duyurmasıyla birlikte bu ayların Microsoft için hareketli geçen aylar olduğu hakikatini değiştirmiyor.