Porsche, Yeni 911 Turbo Prototiplerini Tanıttı

Porsche, Yeni 911 Turbo Prototiplerini Tanıttı

Porsche, yeni ikonik 992 jenerasyonu 911 Carrera ve Carrera S’i geçen sene tanıtmış olsa da taşıtın daha eforlu bir versiyonunu görememiştik. Aradan geçen bir senede çalışmalarına devam eden Porsche, iki yeni prototip üzerinde çalıştığını gösterdi. 

Porsche’nin bu hafta yaptığı bir Instagram paylaşımında 992 Porsche 911 Turbo için bazı prototip modelleri paylaştı. Paylaşılan 3 resim, şirketin Fransa Nice’teki sürüş geliştirme merkezinde çekildi. Bir karede yeni Joerg Bergermeister olanca görkemiyle boy gösterdi. 

Daha süratli ve daha eforlu

porsche 911 prototip

Yeni jenerasyon 992-jenerasyon 911 Turbo’lar için şu anda çok fazla bir bilgi yok. Eskiki haberlere göre, yeni ve daha eforlu 911s gelecek senenin bahar aylarında yollarda olacak. Söylentiler, taşıtın motorunun çift turboşarjlı 3.8 litrelik yatay 6 pistonlu bir motor olacağına işaret ediyor. Bu motorun üreteceği toplam efor 641 at eforu olacak ve 779 Nm çekiş eforu sağlayacak. Yeniden de bu sayıların henüz resmileştirilmediğini hesaba katmakta fayda var. Taşıtın turbo versiyonlarının 600 atın üstünde efora sahip olacağı ise öğrenilen bir hakikat.

Performans anlamında taşıtın 0’dan 100 kilometre/saat sürate çıkışı sadece 2,5 saniye sürüyor. Bu da var olan jenerasyondan daha iyi bir süratlenme performansı demek. 911 Turbo’nun azami sürati ise saatte 329 km olarak gösteriliyor.

porsche 911s prototip

Almanya-Frankfurt merkezli şirketin 911 modeli onlarca yıldır ufak makyajlar geçirse de dış görünüş olarak çok da farklılık göstermiyor. Taşıtın ikonik tasarımının hatasıza yakın olduğunu düşünen Porsche sadece zaman zaman ufak tasarım farklılıkları yapıyor. Prototiplerde de gidişat değişik değil. 

Dört sürükler olarak geleceği söylenen taşıtın 8 ileri otomatik vites paketi bulunacak. Söylentilere göre otomobilin bir de arkadan itişli ve Porsche Faal Süspansiyon Yönetimi özelliğine sahip bir versiyonu bulunacak.