Parolası Unuttulan Wi-Fi Ağlarının Parolalarını Bilmek İçin İki Usul

Parolası Unuttulan Wi-Fi Ağlarının Parolalarını Bilmek İçin İki Usul

Uslu telefonları kullanmaya başladığımızdan beri internet olmadan anımız geçmiyor. Bu surattan gittiğimiz her yerde de evvel WiFi iletişiminin olup olmadığını hakimiyet ediyoruz. Çoğunlukla kullandığımız WiFi irtibatı parola ile korunuyor. Bağlandığımız her WiFi’ın parolası da telefonumuza ya da bilgisayarımıza kaydeder. 

Ancak bazı gidişatlarda WiFi muntazam çalışmayabilir. Bu gidişatta ağı aygıta unutturup tekerrür bağlanmanız gerekebilir. Bir ağı aygıta unutturduğunuzda o ağa ait parolada unutulur. Ağa tekerrür bağlanmak için parolayı tekerrür girmeniz gerekir. Biz de bu haberimizde parolayı unutmanız vaziyetinde, WiFi parolasına nasıl ulaşabileceğinizi gösteceğiz.

1.Usul: Modem ya da kablosuz yönlendirici ile bilme

WiFi şifresi öğrenme

Bu usul WiFi parolanızı kurtarmak için uygulanacak en basit ve en süratli usuldür. Altta anlattığımız adımları uyguladığınızda ağın parolasını yine basitçe öğrenebilirsiniz. 

Bu adımı uygulamak için evvel modem ya da kablosuz yönlendiricinizi wireless router açmanız ve ardından idareyici oturumuna girmeniz gerekiyor. İdareyici oturumuna girdikten sonra, sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Genellikle hem kullanıcı adı hem de parola olarak “admin” kullanılır. Kullanıcı ismi ve parolayı girdikten sonra idareyici oturumuna girmiş olursunuz. 

İdareyici oturumuna girdikten sonra “kablosuz” alternatifine girerek, “kablosuz güvenlik” alternatifine girerek WiFi parolasını öğrenebilirsiniz. 

2.Usul: Bilgisayarınızdaki ADB sürücülerini kullanarak root kullanmadan WiFi parolası kurtarma

Bu usulde bilgisayarınızla birlikte telefonunuzu da kullanacağız. Öbür usul gibi bu usul de kolay, süratli ve basittir. Bu usulü kullanmak için de alttaki adımları uygulayacağız. 

Öncelikle bu adımda kullanacağımız telefonun geliştirici alternatiflerini etkin hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için telefonun ayarlar menüsünün genellikle en alt kısmında olan “Telefon hakkında” kısmına girmeniz gerekiyor. “Telefon hakkında” kısmında bulunan “üretim numarası build number” alternatifine üst üste 5 ya da 6 kere tıkladığınızda telefonunuzun geliştirici alternatifleri etkin olacaktır.

Geliştirici alternatiflerini etkin hale getirdikten sonra bu menüye girerek “USB yanılgı ayıklama” ya da “Android yanılgı ayıklama” alternatifini seçmeniz gerekiyor. Telefonumuzdaki ayarlar bu kadar. 

WiFi şifresi öğrenme

Şimdi ADB sürücüsünün montajını yapmamız gerekiyor. Öncelikle ADB sürücüsünü bilgisayarınıza indirin ve kurun. Ancak bu sürücüyü kurmak tek başına yeterli olmayacak. Sürücüyü kurduktan sonra sürücünün bulunduğu klasöre erişmeniz gerekiyor. 

ADB sürücüsünün bulunduğu klasörü bulduktan sonra, shift tuşu ile birlikte klasöre sağ tıklayın. Açılan pencerede “Burada komut penceresini aç” alternatifine tıklayın. 

Amerika Birleşik Devletleri sürücüsünü kullanmaya başlamadan evvel sürücünün muntazam çalışıp çalışmadığını hakimiyet etmek gerekir. Bunun için makinenizi bir bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra az evvel açtığımız komut penceresine giderek “adb services” yazıp, enter’a basmanız gerekiyor. 

WiFi şifresi öğrenme

Bu operasyonu yaptıktan sonra ekranda sıralanan bir aygıt görüyorsanız Amerika Birleşik Devletleri sürücüsünün muntazam çalıştığından emin olabilirsiniz. Listede makineyi gördükten sonra komut penceresinde tekerrür geri dönüp, komut penceresine “adb pull/data/misc/wifi/wpa_suppliant.conf c:/wpa_supplicant.conf.” yazmanız gerekiyor.

Bu komut, dosyaları bilgisayarınızın C diskine taşıyacaktır. Yapmanız gereken son şey, ADB klasörüne geri dönerek metin dosyasını anekdot defteri ile açmaktır. Bu biçimde kayıtlı tüm IP’lerin parolalarını görebilirsiniz.