Oxford Üniversitesi’nden Çarpıcı ‘Türkiye’de Instagram Kullanımı’ Araştırması ve Neticeleri

Oxford Üniversitesi’nden Çarpıcı ‘Türkiye’de Instagram Kullanımı’ Araştırması ve Neticeleri

Oxford Üniversitesi’nde asıllaştırılan ve 5 kıtadan 38 ülkenin katıldığı, toplamda 75 bin şahıstan fazla katılımcının bilgileri kullanılarak yapılan araştırmanın neticesinde Instagram’ı haber almak emeliyle kullanan ülkeler arasında Türkiye, %33’lük bir hisseyle birinciliğe oturdu. Aynı araştırma içerisinde Facebook ve WhatsApp gruplarında politikanın ve haberlerin en çok konuşulduğu ülkenin de Türkiye olduğu tanımlandı.

YouGov, çevrimiçi bir anket asıllaştırdı. Ocak ve Şubat ayında Türkiye’den toplam 2.074 şahsın katıldığı anketin neticesine göre Instagram’ı ‘haber okumak, izlemek, paylaşmak ve tartışmak için’ kullananların rakamında bir çoğalış gözlemlenirken Türkiye, bu mevzuda en çok alakayı toplayan ülke oldu. Türkiye’nin senelere göre metamorfozunu da alttaki tablo aracılığıyla görebilirsiniz.

Instagram kullanımında değişik alanları da araştıran araştırmada Türkiye, haberleri takip etmekten sakınan ülkeler arasında Hırvatistan’dan sonra ikinci sıraya oturdu. Ankete katılanların %55’lik bir kısmı “Haberleri dinlemekten, izlemekten veya okumaktan faal bir biçimde sakınır mısınız?” sualini ‘Sıklıkla’ ya da ‘Bazen’ şeklini cevapladı. Türkiye’nin hemen üstündeki ülke Hırvatistan ise %1’lik bir farkla birinci oldu.

Türkiye’de haberlere olan güvenin de ölçüldüğü anketin neticesine göre katılımcıların %46’sı “Pek çok habere çoğu zaman güvenileceğini düşünüyorum” alternatifini seçim etti. Bilgiler yüzde ellinin altında olsa da oran 2018 senesinden bu yana yüzde 21’lik çoğalış göstererek %38 seviyesinden bu seviyeye geldi.

Oxford Üniversitesi’nin yayınladığı raporun tamamına şuradaki iletişim aracılığıyla erişebilirsiniz.