Netflix’in The Witcher Dizisi Hakkında Şu Ana Kadar Öğrenilen Her Şey

Netflix'in The Witcher Dizisi Hakkında Şu Ana Kadar Öğrenilen Her Şey

Andrzej Sapkowski’nin romanlarına direnen dizi “The Witcher”, ilk olarak 2017’de duyurulmuştu. Dizinin başrolünde Superman rolü ile uslara kazınan Henry Cavill bulunuyor. Henry Cavill, dizide iki eforlu halk arasındaki anlaşmazlığa karışan değişinime uğramış, doğaüstü maharetli bir canavar avcısı olan Geralt of Rivia’ya yaşam verecek.

Witcher dizisinin fragmanı:

Netflix; diziyi bekleyenlere dizideki hadiselerden kısa sahnelerin yer aldığı bir fragman sundu. The Witcher dizisinin fragmanını izleyerek dizi hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz.

Witcher dizisinin oyuncu ve rejisör kadrosu:

witcher dizisi oyuncusu

Anlaşılan daha evvel Daredevil ve Deffenders dizilerini de yazan TV şovmeni Lauren Schmidt Hissrich, Henry Cavill’i bu maceracı şahsiyet için ikna etmiş. Dizi yazarı Andrzej Sapkowski’nin de yaratıcı danışman olarak video oyunu üretimcileriyle doğrudan irtibatları var. The Witcher oyununun üretimcisi olan işletme CD Projekt Red’den Tomas Baginski, en az bir kısma doğrudan katkı sağlayacak.

Dizi oyuncularına gelecek olursak Anya Chalotra, bir sihirci ve uzun zamandır Geralt’ın sevgilisi olan Vengerberg Yennefer’i oynuyor. Freya Allan ise cadı Ciri’yi oynuyor. Ayrıca Geralt’ın sadık atı Roach da fragmanda gözüküyor. Ya da en azından Roaches’lerden biri. Geralt, 100 yaşın üzerinde ve her ata aynı ismi veriyor.

Filmde hikâyenin vakalarını belgeleyen, Geralt’ın en yakın dostu olan “Dandelion” da yer alacak ancak ismini kitaplardaki biçimde kullanacak: Jaskier. Bu kelime, reelinde kötümser paydan prensesin düğün çiçeği anlamına geliyor.

Witcher dizisinin hikâyesi hakkındaki rivayetler:

witcher dizisi geralt

Kitaplara veya oyunlara bilindik olan herkesin bildiği gibi The Witcher, tamamen ahlaki bilinmeyenlikle alakalı. Göstericiler, ilk tanıştığımızda nefret edeceğimiz kişilikleri daha sonra hoşlanacağımıza dair söz verdi. Zati Geralt’ın kendisi dahi banal bir kahraman değil. Witchers, canavarları fedakarlık için değil para için öldürür. Henry Cavill, Geralt’ın bir kahraman olmasına karşın “Herkese hatasız davranmayacağını” söyledi. Ayrıca dizinin sloganı, “En makûs canavarlar, yarattığımız canavarlardır.”

Sadece oyunları oynamış olsanız dahi dizide tanıyacağınız çok şey var. Henüz bütün olarak hangi hikâyelerin uyarlandığını öğrenmiyoruz ancak fragmanlara ve Hissrich’in The Witcher’in “ayrık ailesi” hakkında söylediklerine sabrederek Geralt, Ciri ve Yennefer arasında kafa karıştırıcı bir ilişki bulunacak gibi görünüyor.

witcher dizisi ciri

Sekiz Witcher romanı var kısa hikâyeler hariç ve dizide Geralt’ın Ciri ile olan ilişkisini ele alan beş kitaptan esin alınacak gibi görünüyor. Bunun, oyunlara özel bir referans olmayacağı anlamına gelip gelmediği henüz emin değil. Hissrich, dizinin birden fazla sezon süresince yayınlanması vaziyetinde oyunlardan daha fazla alıntı olacağını belirtmişti.

Witcher dizisinin prodüksiyon tasarımı:

witcher dizisi geraltın atı

Tasarım açısından bazı değişiklikler olsa da oyunlardan alıntılar olmaması olası değil. Cavill’in Geralt’ın makyaj testine ilk tepkisi karmaşıktı. Özellikle sarışın peruk, onu CD Projekt Red serisinden tanıdığımız Geralt kişiliğinden çok Legolas gibi göstermişti ancak son çekimlerde onu hareket hâlindeyken görünce hiç de fena olmayan bir görünümü var.

Netflix versiyonunda, oyunda kullandığı iki kılıcın insanlar için çelik, canavarlar için gümüş yerine sadece bir kılıç taşıması çok tenkit etilmişti ancak kitaba göre Geralt’ın iki kılıcı var ama gümüş kılıcını atının üzerini yakalıyor.