NEC’in Uçan Araba Prototipi, Japonya’da Test Edildi Video

NEC'in Uçan Araba Prototipi, Japonya'da Test Edildi Video

NEC adlı teknoloji işletmeyi, “Geleceğe Dönüş” filminden anımsadığımız uçan araba konsepti üzerinde bir vakittir çalışıyordu. Bugün uçan otomobilin prototipi, Japonya’da takribî bir dakika süresince test edildi. Taşıt test süresi süresince yerden 3 metre yüksekte havada kaldı.

Tokyo merkezli bir küresel teknoloji işletmeyi olan NEC tarafından üretilen ilk prototip, otonom teslimat uçuşları için planlandı ve tipik bir otomobilden çok bir uçak gibi görünüyor. Taşıtın yerden yükselmek için 4 adet pervanesi bulunuyor.

Uçan Araç

Taşıt, Tokyo’da firmanın kuruluşunda içerisinde yolcu olmadan yerden takribî 3 metre yükselebildi ve bu anlar, YouTube üzerinden paylaşıldı. NEC Corporation Başkan Yardımcısı Norihiko Ishiguro, bir basın söylemesinde “NEC olarak uçan vasıtalara odaklanmış bir seyahat devrimi yaşanacağına inanıyoruz” dedi. Ishiguro, laflarına “O zaman geldiğinde, teknoloji ve hizmetleri bir idare üssü olarak sunmak istiyoruz” biçiminde devam etti.

Bu yeni teknolojinin, bataryalar ve güvenlik hakkında hâlâ bazı meseleleri var ancak bu taşıtlarda bulunan “elektrikli dikey kalkış ve iniş” teknolojisinin helikopterlerden daha ucuz, daha suskun ve daha ulaşılabilir olması, vasıtaların geleceği için bir artı. Ayrıca taşıtın, trafiği sıkışık kentlerde kargo taşınması veya cümbüş emelli seyahat etmek için kullanılabileceği de zannediliyor.

Firma yetkilisi Ishiguro’ya göre 2023’te kargoların dağıtımına başlanmış olacak ve 2030’larda günlük seyahat emeli için uçan taşıtlar kullanılmaya başlanacak. Önümüzdeki senelerde uçan özerk vasıtaların kullanılması yaşamı nasıl tesirler şimdilik bilinmeyen ancak firmanın da belirttiği gibi bu taşıt, devrimsel bir yeniliğin başlangıcı olabilir.