NASA, Yeni Deneysel Elektrikli Uçağını Tanıttı

NASA, Yeni Deneysel Elektrikli Uçağını Tanıttı

Elektrikli vasıta denildiği zaman herkesin usuna elektrikli arabalar geliyor ancak hemen her türlü aracın elektrikli modeli yapılabiliyor. Bunlardan biri de NASA’nın senelerdir kullandığı X ivedisi uçakların yeni modeli X-57 Maxwell. 

Maxwell, geçtiğimiz ekim ayında NASA’ya teslim edilmişti. Özünde İtalyan imali P2006T modeli bir uçak olan X-57, daha sonra modifiye edildi ve tamamen elektrikli hale getirildi. Bu modelde ananesel içten yanmalı motor bulunmuyor. Mod II ya da Modifikasyon II ismiyle anılan vasıta, NASA’nın sipariş ettiği toplam 3 yapılandırmadan ikincisi. 

NASA’nın ilk tamamen elektrikli uçağı

maxwell x-57

NASA daha evvel simülasyonlarda yeni uçak hakkında bilgiler paylaşmıştı. Bu yeni vasıta, ananesel modellere göre daha suskun ve daha efektif çalışıyor. 

Gelecekte bu uçağın yeni modelleri de yapılacak. Model III’şan ardından da Model IV gelecek. NASA bu safhalar için şu anda testleri devam ettiriyor. Özellikle de taşıtın yapısını bozmayacak biçimde yük çoğalış ve eksilişini test eden NASA, gelecekte bu uçakları kargo ve tayfa taşımakta kullanmayı tasarlıyor.

Şimdilik uçakta 14 adet elektrikli motor bulunuyor ve bu motorlara gereken efor da lityum iyon pillerle saklanıyor. NASA’dan proje idareyicisi Brent Cobleigh, yaptığı söylemede emellerinin tek bir işletmeye değil tam sektöre fayda sağlamak olduğunu söyledi. NASA’nın amaçlarından biri de bu teknolojinin ticari işletmeler tarafından kullanılması. 

Elektrikli uçak pazarı kızışıyor

Maxwell X-57

Son senelerde elektrikli uçaklar mevzusunda çalışma yapan tek müessese NASA değil. Daha evvel de elektrikli, hatta aynı anda hem elektrikli hem de özerk olan ve belirli noktalar arasında hareket eden uçaklar yapmayı tasarlayan şirketler olmuştu. Bu organizasyonlar hava taksiciliğini başlatmayı tasarlıyor. 

Gelecekte elektrikli uçaklar muhtemelen oldukça popüler olacak. Bu alanda yeni büyümeler yaşandıkça sizleri haberdar edeceğiz.