NASA, Kuzey Kutbu’nda Milyonlarca ‘Metan Salınım Noktası’ Tespit Etti

NASA, Kuzey Kutbu'nda Milyonlarca 'Metan Salınım Noktası' Tespit Etti

Salınım noktalarını tespit etmek ve buna nelerin yol açtığını bilmek, bir bölgenin küresel abuhava farklılığı üzerindeki tesirini hipotez etmeye bizi bir adım daha yakınlaştırır. Seyyaremizin en süratli ısınan bölgelerinden olan Kuzey Kutbu’nda özellikle metan gazı salınımı hakkında daha fazla bilgi edinmek abuhava farklılığı mevzusunda çok ehemmiyetli bir adım.

Dünyadaki sıcaklık yükseldikçe Kuzey Kutbu’ndaki toprağın ‘permafrost’ ismi verilen donmuş tabakayı çözülmeye başlar ve bu tabaka, atmosfere metanla beraber değişik sera gazlarını salar. Özellikle metan salınımının ısınmayı daha da süratlendirebileceği düşünülüyor. Bunun ebatlarını öngörebilmek için ne kadar metanın atmosfere salındığını ve bu salınıma hangi etrafsal etkenlerin ne zaman tesir ettiğini öğrenmek ehemmiyet taşıyor.

30.000 kilometrekarelik alan tarandı:

Kuzey Kutbu

Bununla beraber bu vazife bir hayli kabiliyet gerektiriyor. Binlerce kilometrekarelik alana dağılan kutbun çoğu insanların ulaşımına kapalı. Bu ulaşılmazlık, altyapı düşünüldüğünde yer gözlemlerini hudutlandırıyor. Ayrıca uydu gözlemleri de bilim insanlarının anahtar modelleri ve ufak ölçekli etrafsal tesirlerin metan yoğunlaşmalarını tespit etmeleri için yeterli detayı sunmuyor

Yeni çalışmada NASA’nın Kuzey Kutbu Kırılganlık Deneyi ABoVE ile beraber bu güçlüğün üstesinden gelindi. 2017 senesinde, Havadan Görülebilen Kızılötesi Görüntüleme Spektrometresi AVIRIS-NG donanımıyla donatılan uçaklar, Kuzey Kutbu’nda takribî 30.000 kilometrekarelik bir alanda metan sıcak noktalarını tespit etmeyi muvaffak oldu.

NASA’dan Clayton Elder, hava vasıtayı sensörüyle yer arasında 3.000 ppm’nin üzerinde olan kısımları sıcak nokta olarak düşündüklerini ve deney neticesinde 2 milyon sıcak nokta tespit ettiklerini belirtti. Bilgi kümesine bakıldığında analistler bir model de keşfettiler. Vasati olarak metan gazı sıcak noktaları, çoğunlukla göl ve ırmakların 40 metre ortamında yoğunlaşıyor. 40 metrenin ötesine geçilince sıcak noktalar kademeli olarak seyrek hâle geliyor ve su kaynağından 300 metre uzağa gelindiğinde neredeyse tamamen kayboluyor.

Kuzey Kutbu

Araştırmayı yapan bilim insanları, 40 metrenin neden ‘sihirli sayı‘ olduğunu henüz öğrenmediklerini belirtiyorlar.