Namlı Analistten Apple 2020’de mini-LED Ekran Teknolojisi Kullanacak İddiası

Namlı Analistten Apple 2020'de mini-LED Ekran Teknolojisi Kullanacak İddiası

Ming-Chi Kuo isminde bir tahlil uzmanı; 2020 seneyi için Apple’ın mini-LED ekran teknolojisine sahip yeni makineler tanıtacağını iddia ediyor ve bu özelliğe sahip en az 4 yeni aygıt olacağını vurguluyor. Bu makinelerin arasında; 12,9 inçlik iPad Pro ve 16 inçlik yeni model bir MacBook Pro’nun da yer alacağını söylüyor.

Natürel Apple’ın birkaç hafta evvel kullanıcıya sunduğu 16 inçlik MacBook Pro aygıtı göz önünde bulundurursak bir yeni modelin en az bir yıl daha gelmeyeceği öngörülebilir. 

Apple ve mini-LED ekran teknolojisi ile alakalı bu dedikodular pek de yeni sayılmaz:

apple mini-LED

Kuo’nun öne sürdüğü bu iddialar, son zamanlarda gezen rivayetleri doğrular kalitede. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; Kuo’nun Apple ile alakalı yaptığı hipotezler rakipsiz diyebiliriz. Bu da demek oluyor ki bahsi geçen aygıtları gelecek aylarda raflarda görme ihtimalimiz oldukça yüksek.  

Peki mini-LED ekrana geçiş yapmanın yararı ne?

apple mini-led

mini-LED ekran teknolojisi, Apple mahsullerinin daha ince ve hafif ekranlara sahip olmasını sağlayacak. Buna ek olarak görüntü niteliğinde de çoğalış görmek muhtemel. Ayrıca mini-LED ekran teknolojisi; OLED ekranlarda yaşanan yanma sorununu da gevşetebilir. Apple makinelerde bu çok yaygın bir mesele değil ama yeniden de değinilmesi gereken bir nokta.

LG gibi markaların arasında yer aldığı mini-LED üreticileri ile iş birliği yapmak, Apple’ın Samsung’a olan bağlılığını azıcık da olsa gevşetebilir. Apple’ın namlı taktiklerinden biri de bir üreticiye fazla bağlanmamak fakat bazı vaziyetlerde, Qualcomm ile yapılan 5G uyuşmasında olduğu gibi, bu taktiğin pek de uygun olmadığı söylenebilir. Elbette bir de mini-LED ekran teknolojisinin oldukça pahalı bir seçim olması mevzubahisi. Bu sebeple Apple’ın bu özelliği daha pahalı mahsullerinde kullanmayı tasarlıyor olması da oldukça anlamlı görünüyor.