Mozilla’nın 100 Değişik Sekme Açıp Reklam Algoritmalarını Çuvallatan İnternet Sitesi

Mozilla’nın 100 Değişik Sekme Açıp Reklam Algoritmalarını Çuvallatan İnternet Sitesi

İnternet kullanıcıları, karşılarına çıkan reklamlardan yılmış gidişattalar. Bazı kullanıcılar bu vaziyetten kurtulmak için reklam yasaklayıcılar kullanıyor olsalar dahi kimi internet sitelerine giriş yapabilmek için reklam yasaklayıcı uygulamaların kapatılması gerekiyor ve bu dahi kullanıcılar için ciddi ebatlarda can sıkıyor.

İnternet sitelerinin idareyicileri, kullanıcılara gösterdikleri reklamlarla uyumlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bu mevzuda reelinde reklamlar, tamamen masumane emellerle internet sitelerine ilave ediliyor ancak bu gidişat, kullanıcılar için aşırısıyla karmaşık internet sitelerine ve kasmalara neden oluyor. 

mozilla firefox

İnternet siteleri, kullanıcılara reklam vermek için “çerez” olarak öğrenilen bilgilerden yararlanıyorlar. Çerezler kullanıcıların arama geçmişleri ve alışveriş sitelerinden satın aldıkları mahsuller gibi bilgileri kullanarak, kullanıcılara bunlara uygun mahsuller göstermeye çalışıyorlar. Bu da kullanıcıların bu vaziyeti genelde denetlemelerine neden oluyor. Ancak Mozilla, reklam verenlerin kafasını karıştırmak için etkileyici bir internet sitesi oluşturmuş vaziyette.

Mozilla’nın bu mevzuda geliştirmiş olduğu sistem, 100 değişik internet sekmesinin aynı anda çalışmasını sağlıyor. Şayet Mozilla’nın geliştirdiği bu internet sitesine girerseniz, tarayıcınızda 100 değişik sekme açılıyor ve bu sekmelerde değişik mahsul gruplarına ait reklamlar bulunuyor. İlerleyen birkaç gün süresince hiçbir zaman aramadığınız mahsullerin reklamını görüyorsunuz.

Mozilla’nın bu internet sitesinin adı Track This. Burada bulunan iletişimi kullanarak ulaşabildiğiniz internet sitesi, aşırısıyla kolay bir arayüze sahip. Dört değişik kategori bulunuyor ve bu kategorilerin bir tanesini seçerek “Track This” butonuna tıklıyorsunuz. Ardından da son bir ihtarı onayladıktan sonra 100 sekme tarayıcınızda açılıyor. 

Anekdot: Bu harekât internet tarayıcınıza fazla yük bindirecektir. Bu surattan tarayıcınızda çökme meseleyi yaşayabilirsiniz. Sınamanız öneri edilmez ancak yeniden de sınamak isterseniz yaşanabilecek meselelerin mesullüğü sizlerdedir.

Anekdot: İnternet tarayıcınızın ayarlamalarını kendinize göre özelleştirmiş olabilirsiniz. Bu bağlamda şayet internet tarayıcınızı yine çalıştırdığınız zaman kaldığınız sekmeleri görmeye devam ediyorsanız bu internet sitesini ziyaret etmeden evvel kesinlikle başlangıç ayarlarınızı belli bir site için yapın. 100 sekmenin açılmasıyla beraber yaşanabilecek çökme meseleyi, sonraki başlatmanızda kısır bir döngüye giriyor ve vaziyeti kurtarmak için internet tarayıcınızı ardından da yine yüklemeniz gerekiyor.