MIT, Mahsullerin Renk ve Desenini Değiştirebilen Bir Boya Geliştiriyor

MIT, Mahsullerin Renk ve Desenini Değiştirebilen Bir Boya Geliştiriyor

90’lı senelerde Hypercolor firmasının ısı ile renk değiştiren mahsulleri hali hazırda anımsanmaya devam ediyor. MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Suni Zihin LaboratuvarıCSAIL nesnelerin ultraviyoleUV ve görünür ışık kaynaklarında renk ve desen değiştiren bir yine programlanabilir mürekkep üzerinde ehemmiyetli bir çalışma yürütüyor. Görünen de o ki çalışma ehemmiyetli safhalar kaydolmuş vaziyette. 

MIT’nin üzerinde çalışma yürüttüğü bu yeni boyaya PhotoChromeleon adı verildi. PhotoChromeleon, yüzeylere sprey halinde ya da boyama usulü ile uygulanabiliyor. PhotoChromeleon fotokromik bir boya karışımından oluşuyor.

MIT’nin analistleri tarafından bu yine programlanabilen boya bir araba modeli, telefon kılıfı, pabuç ve uygun bir bukalemun oyuncağı üzerinde uygulandı ve test edildi. Tahlilcilere göre boya, istenildiği gibi renk değiştirebiliyor ve yine ilk haline gelebiliyor.

CSAIL’de tahlilci olan ve yine programlanabilir boya ile alakalı yazının baş yazarı olan Juhua Jin’e göre bu yeni boya, imal yararlılığını artırabilir ve toplam atık ölçüsünü eksiltebilir. Jin’e göre bu yeni çalışma ile birlikte kullanıcılar artık aynı mahsulün değişik renklerini ve tarzlarını almadan aynı mahsulü kullanmaya devam edebilir. 

PhotoChromeleon, MIT’nin daha evvel yaptığı renk değiştiren mahsuller çalışması ColorMod üzerinden yükseliyor. ColorMod çalışması üç ebatlı bir yazıcı üzerinden yürüyordu. Tahlilciler, ColorMod çalışmasında renk aralıkları ve çözünürlük açısından bir kısıtlılıkla karşılaştıkları için bırakmışlardı. Ancak PhotoChromeleon çalışmasında bu iki sualin de üstesinden gelinmiş görünüyor. 

MIT’nin bu yine programlanabilir boya çalışması konsepti şu anda kanıt düzeyinde. Ancak mevzubahisi çalışma şimdiden işletmelerin alakasını sürüklemeye başlamış vaziyette.