MIT-IBM, Video Tarife Teknolojisinde Çığır Kalemtıraş Bir Usul Keşfetti

MIT-IBM, Video Tarife Teknolojisinde Çığır Kalemtıraş Bir Usul Keşfetti

Bilgisayarlar, makine öğrenimi sayesinde surat tarife ve tıbbi tarama yapıp idrak etme gibi şeyleri basitlikle yapmaya başladı. Bu noktada iş videoları ve hakikat dünyadaki hadiseleri açıklamaya gelince, bilgisayarların makine öğrenimini olası kılan modeller güç ve külfetli bir hal alabiliyor. Ancak MIT-IBM Watson Lab’den bir takım, bu mevzu için bir çözüme sahip olduklarını belirtiyor.

Bu usul, video tarife modellerinin ebadını eksiltirken eğitimi daha süratli bir hale getiriyor ve mobil makinelerdeki performansı artırıyor. Bu teknoloji için yeni bir modül planlayan analistler, yeni teknolojiyi testlere de tabi yakaladı. Testlere göre usul, derinlemesine bilme ve suni akıl takviyeli video tanımayı mevcut usullerden üç kat daha süratli bir biçimde eğitebildi.

Facebook ve YouTube’daki şiddet içerikli videolar tespit edilebilecek:

Video Tanıma Teknolojisi

‘Temporal shift module’ ismi verilen usulün, video tarife modellerinin mobil makinelerdeki işleyişini basitleştireceği iddia ediliyor. Yeni metot hakkında söylemelerde bulunan ve bir MIT profesörü olan Song Han, “Emelimiz, suni zihni düşük eforlu bir aygıtta herkes için ulaşılabilir hale getirmek. Bunu yapmak içinse daha az enerji kullanan daha faydalı bir suni akıl ve çok fazla suni aklın yer aldığı uç aygıtlarda meselesiz çalışabilen bir model planlamamız gerekiyor” söylemelerinde bulundu.

Aynı zamanda bu metot, eğitim için gereken hesaplama eforunu eksilterek suni aklın karbon ayak izini eksiltmeyi de kastediyor. Bu yönde çalışması kastedilen sistem, Facebook ve YouTube gibi platformlarda şiddet içerikli veya terörist görüntülerinin yer aldığı videoların tespit etmesine de dayanakçı olabilir ve sağlık kurumu gibi tıbbi müesseselerin bulutta değil, mahallî olarak suni akıl uygulamalarını çalıştırmalarına imkân sağlayabilir.

Analistler, nesnelerin ve videoların daha süratli taranmasına ve tanınmasına dayanakçı olacak bu sisteme dair çalışmalarını bu ayın sonunda tertip edilecek olan Beynelmilel Bilgisayarla Görü Konferansı’nda kamuoyuyla paylaşacaklar.