Microsoft’un da Kullanıcı Konuşmalarını Dinlediği Ortaya Çıktı

Microsoft'un da Kullanıcı Konuşmalarını Dinlediği Ortaya Çıktı

Dijital güvenlikle alakalı meseleler her geçen gün azıcık daha çoğalmaya devam ediyor. Genellikle şan salmış işletmelerin karıştıkları ve özellikle de sesli asistanlar üzerinden yapılan dinlemelerle gündeme gelen firmalara şimdi bir yenisi daha ilave edildi. Bu kere, teknoloji devi Microsoft’un Skype üzerinden kullanıcıları dinlediği ortaya çıktı.

Microsoft’un dinleme yaptığının delili kalitesinde olan kayıtlar, Motherboard tarafından ele geçirildi. Motherboard’un ifadelerine göre bu bilgiler, Microsoft için çalışan üçüncü taraflardan elde edildi. Bu da Microsoft’un, haksız biçimde kayda aldığı kullanıcı bilgilerini iş ortaklarıyla paylaştığı anlamına geliyor.

microsoft skype

Üstelik tek dinleme Skype üzerinden de yapılmıyor. Motherboard’a göre Microsoft, sesli asistan hizmeti olan Cortana ile de kullanıcıların konuşmalarını dinliyor.

Elde edilen bilgilerle alakalı söylemelerde bulunan Motherboard yetkilileri, bu kayıtların büyük bir çoğunluğunun kullanıcıların hoşlandıklarıyla olan konuşmalarını kapsadığını aktardı. Yetkililer, ele geçirdikleri ses kayıtlarında bazı kullanıcıların hoşlandıklarıyla kilo meselelerini konuştuğunu bazı kullanıcılarınsa genelde ilişkileriyle alakalı kavgalara girdiklerini açıkladı. Bu kadar nokta atışıyla mevzuların verilmesi, Motherboard’un iddialarını kuvvetlendiriyor.

Kayıtları Motherboard’a eriştirerek hakikatlerin gün suratına çıkmasını istediğini söyleyen bir işletme çalışanı, Microsoft’un kullanıcı bilgilerinin korunması mevzusunda aşırısıyla gevşek davrandığını ifade etti. Ayrıca bilgiler, Motherboard ile çalışan arasındaki özel bir uyuşmadan sonra paylaşıldı.

Motherboard’un söylemelerine göre kullanıcı bilgileri genelde 5 ila 10 saniye aralıklarında değişen ses kayıtlarından oluşuyor. Ayrıca elde edilen ekran görüntülerine göreyse bu dinleme harekâtı, Skype’ın Android versiyonunda da bulunan “Çevirmen” özelliği üzerinden yapılıyor. 

Bu hadisenin ortaya çıkmasıyla beraber Microsoft yetkilileri, Motherboard’a e-posta aracılığıyla erişerek bazı söylemelerde bulunmuş gidişattalar. Bir Microsoft yetkilisi tarafından sevk edilen e-postada, Microsoft’un her zaman için kullanıcı bilgilerini umursadığından bahsediliyor ve Microsoft’un, kullanıcı bilgilerini dinlemeden evvel mevzuyla alakalı olarak kullanıcılardan izin alındığı vurgulanıyor. Aynı e-postada, Microsoft’un kayıt altına aldığı bu bilgilerin, kullanım izni veren kullanıcılar tarafından elde edildiği belirtiliyor.

Microsoft’un karışmış olduğu bu vaka ne ilk ne de sonuncu olacak. Firmalar, suni zekâ teknolojilerini geliştirmek için genelde bu usule müracaat etiyorlar ancak kullanıcıların bunu öğrenmemesi, işletmelerin itibarına pisliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Apple, sesli asistan hizmeti olan Siri’nin de geliştirilme sürecinin durdurulduğunu ve ilerleyen yarıyıllarda sunulacak bir aktüellemeyle kullanıcıların bilgilerin kullanılmasıyla alakalı izin isteneceğine söyledi. Microsoft’un isminin de dinleme vakasına karışmasıyla beraber günümüzün önde gelen işletmelerinden neredeyse hepsinin, izinsiz dinleme yaptığının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.