Microsoft’tan Windows 10 Geliştirmeleri İçin Aktüelleme Geldi

Microsoft'tan Windows 10 Geliştirmeleri İçin Aktüelleme Geldi

Windows, bu sene içerisinde yayınladığı ancak daha sonra durduğu aktüelleştirmesi KB4023057’yi yine yayınladı. Bu aktüelleme ile daha evvel yaşanan bazı meselelerin ortadan kaldırılacağı belirtildi. 

Microsoft, aktüelleme ile alakalı yayınladığı dayanak yazısında bu aktüelleme sayesinde Windows10’un 1507, 1511, 1607, 1703, 1709, 1803 ve 1809’un Windows Aktüelleştirme Servisi bileşenlerinin geliştirileceğini söyledi. 

Teknoloji devi, KB4023057 ile beraber şu meselelerin çözüleceğini belirtti:

Bu aktüelleme, ağ ayarlarını sıfırlamaya çalışabilir. Bir meseleyle karşılaşması hâlinde bu operasyonu yapan yama, aktüellemeleri yasaklayan kayıt anahtarlarını arınacak.  Bu aktüelleme, devre dışı kalmış ya da bozulmuş Windows işletim sistemi bileşenlerini tespit edip tamir edebilecek. Bu aktüelleme ile beraber kullanıcı profilindeki dosyalar sıkıştırılarak aktüelleme için yer açılabilecek.  Bu aktüelleme, meselelerin çözümü için Windows Aktüelleştirme bilgi tabanını sıfırlayarak tamir edebilecek. Hâliyle Windows Aktüelleştirme Geçmişi kısmı da boş görünecek.  

Kullanıcılar, aktüellemenin bilgileri sıkıştırmasından dolayı azıcık çekinse de Microsoft, dosyaların aktüelleme sonrası yine daha önceki hâllerine getirileceğini ve aktüelleme evveli, yeterli yer olmaması vaziyetinde ihtar vereceklerini söylüyor. 

Microsoft, bu aktüellemeyi yine yayınlayarak daha evvel aktüellemeyi alamayan ya da yasaklayan kullanıcılara da erişmeyi ve herkesi aktüel versiyonlara yükseltmeyi hedefliyor.