Microsoft, Türkiye’nin Bilişim Eforunu Artıracak Projesini Başlattı

Microsoft, Türkiye'nin Bilişim Eforunu Artıracak Projesini Başlattı

Microsoft Türkiye, Kodluyoruz Derneği ile iş birliği içinde tertip ettiği ‘İşim Eforum Kod’ isimli projeyi fotoğrafı olarak başlattı. Projenin esas emeli, Türkiye’nin dijital mutasyon mevzusunda eforlu bir konumda yer alması için lüzumlu olan kabiliyet beceriksizliğinin giderilmesi. Projenin başlangıç noktası ise İstanbul oldu.

Microsoft Türkiye, bilişim ekosistemini kuvvetlendirerek Türkiye’yi bu mevzuda üretici ülkelerden biri haline getirmek istiyor. Bu kapsamda Türkiye’deki kodlama eğitimlerine bir yenisini daha ilave eden Microsoft Türkiye; İstanbul, Ankara, Bursa ve Şanlıurfa’da toplamda 5 bin gence kodlama eğitimi verecek.

microsoft türkiye

Microsoft Türkiye, eğitimlerin içeriğini tanımlamak için 230 değişik şirketle görüştü ve bilişim ya da teknoloji sektöründe çalışmak isteyen gençlerin kodlama marifetleri mevzusunda kendilerini nasıl geliştirmesi gerektiğini tespit etti. Eğitimlere katılan gençlerin %40’ının önümüzdeki bir sene içinde bilişim ve teknoloji sektöründe istihdam edilmesi tasarlanıyor.

Mevzuyla alakalı söylemelerde bulunan  Microsoft Türkiye Pazarlama ve İşlemlerden Mesul Genel Müdür Dayanakçısı Münir Kundakçı, “Yapılan araştırmalara göre hem dünya genelinde hem de Türkiye’de ehemmiyetli bir kabiliyet sarihi var. Türkiye’deki patronların yüzde 66’sı sarih pozisyonları doldurmakta zorlanırken ülkemiz, kabiliyet sarihinde dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Buradan yola çıkarak hem ‘İşim Eforum Kod’ ile hem de yaşama geçirdiğimiz öteki eğitim projelerimizle öncelikli maksadımız Türkiye’nin özellikle teknoloji alanında kabiliyet sarihini kapatmak” biçiminde konuştu.