Mevlüt Uysal: ‘Gençlerimize güveniyoruz ve destekliyoruz’

Mevlüt Uysal: 'Gençlerimize güveniyoruz ve destekliyoruz'

İstanbul Megakent Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Başakşehir Belediye Başkanlığı yarıyılında kurulan Başakşehir Living Lab Hayat Laboratuarı, değişik fikirlerin ve projelerin yarıştığı İnovasyon Müsabakası’nın 5’ncisini asıllaştırdı.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Sanat Merkezi’nde tertip edilen Başakşehir Living Lab 2018 İnovasyon Müsabakası Sergi ve Ödül Merasimi’ne İstanbul Megakent Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı gizeme, Sanayi ve Teknoloji Bakan Takviyecisi Mehmet Fatih Kacır, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi Heyet Azası Orhan Öge, Başakşehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas ile hayat laboratuarında çalışmalar yapan teşebbüsçüler, talebeler, hocalar ve veliler katıldı.

“BAŞAKŞEHİR LİVİNG LAB TÜRKİYE’YE MİSAL OLDU”

Merasimde konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Living Lab’ın başlarken kararsız ettikleri, sonrasında ‘İyi ki başlamışız çok hoş bir noktaya geldik” dedikleri bir proje olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Living Lab Türkiye’ye misal oldu. İBB Başkanı olarak Living Lab’i İBB’de de Zemin İstanbul ismiyle devam ettiriyoruz. Şu anda Haliç Tersanesi’ni Bilim Merkezi yapıyoruz. İçerisinde Zemin İstanbul da olacak. Tam bunların başlangıç merkezi Başakşehir Living Lab’dir. Şu anda İstanbul’da bir hayli living lab, bilim ve teknoloji merkezleri var. Ama biz istiyoruz ki, Haliç’te kuracağımız bilim merkezi en iyisi olsun, dünya ile mukayese etelim. Allahın İzniyle yaptığımız yatırım ve hizmetlerle dünyadaki gençlerin erişebildiği, ama sizlerin erişemediği hiçbir ihtimal ve teknolojik yenilik kalmayacak. Dünyadaki gençler neye erişiyorsa sizlerde aynı şeylere erişebileceksiniz.”

“GENÇLERDEN TEMENNİMİZ ÇOK BÜYÜK”

İnternet üzerinden hizmet veren alışveriş siteleri ve sosyal medya uygulamalarını kuran insanların hepsinin 30 yaş altında genç teşebbüsçüler olduğunu dile getiren Başkan Mevlüt Uysal, “Dünyada oteli olmadığı halde internet üzerindeki bir uygulamayla tatil pazarlayan firmalar, otel zincirleri olanlardan daha fazla ciro yapıyor. Bir Çinli’nin yaptığı buluşu Türkiye’de Başakşehir’de konuşuyorsak, Türkiye’de sizlerden birisinin yaptığı bir işin Çin’deki rastgele bir konferans salonunda konuşulduğu, sizlerden bahsedildiği günleri bekliyoruz” diye konuştu.

“Sizlere güveniyoruz ve sizlerden temennimiz büyük” ifadesini kullanan Mevlüt Uysal, yönetçiler ve eğitimcilerin süratle ilerleyen bilim ve teknolojiye yetişmeye çalıştığını söyledi. Uysal, “Ama siz gençler, bizden daha süratli koşmak zorundasınız. Bizden daha süratli koşarsanız, Başakşehir Belediyesi sürücüsüz vasıtaların geçeği yolu yapmaya başlamadan evvel, sizlerden sürücüsüz vasıta yapmaya başlayanlar çıkar. Bunu muvaffak olursak ülkemiz çok değişik bir noktaya kazanç” dedi.

“GENÇLERİMZLE DÜNYANIN SULH VE HUZURUNA TALİBİZ”

Geçmişte atalarımızın neler yaptığına dikkat sürükleyen Mevlüt Uysal, “Osmanlı Devleti 6 yüzyıl dünyaya neyle hükmetti? 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u o günün en ileri teknolojisi olan topu üreterek fethetmişti. İnovasyonu kullanarak karadan gemileri yürütmüş, Haliç’e indirmişti. Devrinin en harikulade alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı’yı kurmuştu. 21 yaşında İstanbul’u fetheden bir komutan nasıl inovasyonu kullandıysa ve 6 yüzyıl dünyaya hükmettiysek, allahın izniyle sizlerden biz çok şey bekliyoruz. Dünyada teknoloji süratle büyürken, bizler vazifemizi bütün yaparız ve sizlere her türlü ihtimalleri sunarız. Allahın İzniyle bunu muvaffak olacağız. O zaman dünya daha hoş olacak. O zaman dünyada kasvetler bitecek, kardeşlik ve sulh gelecek. Atalarımız geçmişte bunu yapmış, biz de buna talibiz. Dünyanın sulh ve huzuruna talibiz. Allahın İzniyle bunu siz gençlerimizle beraber muvaffak oluruz” diye konuştu.

30 KENTTEN 490 PROJE YARIŞTI

Müsabakada ortaokullarda dereceye girenlere mükâfatlarını Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi Heyet Azası Orhan Öge, liselilerde dereceye girenlere mükâfatlarını Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, üniversitelerde dereceye girenlere mükâfatlarını Sanayi ve Teknoloji Bakan Takviyecisi Mehmet Fatih Kacır, hoca ve öğretim misyonluları kategorisinde ilk 3’e girenlere mükâfatlarını ise, İBB Başkanı Mevlüt Uysal verdi.

Programın sonunda, finale kalan projelerin sergilendiği stantları dolaşan Mevlüt Uysal, Yasin Kartoğlu, Mehmet Fatih Kacır ve Orhan Öge galibiyetli talebe ve hocaları tebrik etti ve son teknolojilerin kullanıldığı mahsuller hakkında bilgiler aldı.

Talebeler ile hoca ve öğretim vazifelilerini; yenilikçi projeler üretmek mevzusunda desteklemek ve teşvik etmek emeliyle tertip edilen Başakşehir Living Lab İnovason Müsabakası’nın bu seneki mevzuları; Ürün, Hizmet, Pazarlama ve Organizasyonel İnovasyon olarak belirlendi.
Ortaokul, Lise, Üniversite, Hoca ve Öğretim Misyonluları kategorilerinde tertip edilen müsabakaya, Türkiye genelinde 30 kentten 490 proje sahibi danıştı. Müsabakada Jüri abonelerinin yaptığı değerlendirme neticesinde finale 26 proje kaldı.

Merasimde programın sunuculuğunu yapan ve müzik eşliğinde dans edebilen Robot Rıfkı ile ışıklı dans gösteriyi ve talebelerin geliştirdiği robotların şovları katılımcılardan büyük beğeni aldı.