Matrix, 20 Senenin Ardından Sinema Sahnelerine Geri Dönüyor

Matrix, 20 Senenin Ardından Sinema Sahnelerine Geri Dönüyor

Dolby, Warner Bros. ve AMC tarafından yapılan söylemede Oscar mükâfatlı film Matrix’in, AMC’deki Dolby Sinema’da bir hafta sürecek olan faallikte sahnelere geri döneceği söylendi. Matrix’in 20. sene dönümünü kutlamak için başlatılacak faallik, 30 Ağustos’ta başlayacak ve bir hafta sürecek.

Dolby’nin başkan yardımcısı Doug Darrow, faallikle ilgili yaptığı söylemede “Matrix’i Dolby Vision ve Dolby Atmos’ta tekerrür canlandırmak, Wachowski kardeşlerin 20 sene evvel yarattığı başyapıta hürmet göstergesi kalitesinde. Filmin hayranları, yavaş hareket eden kurşunlar gibi uslara kazınan sahneleri son derece detaylı bir biçimde görebilecek ve tecrübeleyebilecekler” ifadelerini kullandı.

Warner Bros. Pictures Yayın ve Dağıtım Başkanı Jeff Goldstein ise “Warner Bros., çığır açan sinema filmi Matrix’i Dolby Vision ve Dolby Atmos ile yine canlandırmanın iftiharını yaşıyor. Dolby Sinema, sinema sevlere oyunun kaidelerini yine yazan bu film ile eşsiz bir asıllık hissiyatı sunuyor. Dolby, Matrix’i bu hâliyle ilk kere izleyecek olanlar için dahi kesinlikle görülmesi gereken bir hâle getirdi.” söylemesinde bulundu.

Dolby Sinema, sinema sevler tarafından “en gelişmiş görseli ve sesi birleştiren, izleyiciler için birinci sınıf sinema” olarak belirlenmekte. Dolby Vision’ın dayanağı ile ortaya çıkan sinema filmleri, öbür sinema salonlarının aksine daha asılcı derinlik algısı, daha parlak ve daha canlı renkler sunabiliyor. Dolby Atmos ise filmde canlandırılan insanları etrafınızda ve beyninizin içinde gibi sezmenizi sağlıyor.

matrix neo kurşun

Rejisör koltuğunda Wachowski kardeşlerin oturduğu film, aşinayı gibi 1999 senesinde beyaz perdeye taşınan bir bilim kurgu/aksiyon filmi. Filmde Keanu Reeves’i Neo rolünde, asıllık hakkında hakikati arayan bir hacker olarak görüyoruz. Filmin felsefeyi, kavga et sanatlarını, yarıyılın hacker kültürünü mevzu içerisinde harmanlamış olması, filmin bu asrın mihenk taşına dönüşmesinde çok ehemmiyetli role sahip.