Mars’ta Koloni Kurma Projesi Olan Mars One İflas Etti

Mars'ta Koloni Kurma Projesi Olan Mars One İflas Etti
İnsanları Mars’a götürmek emeliyle kurulan teşebbüs Mars One, bahtsız ama varsayım edilebilir bir sonla karşılaştı. İsviçre Duruşması, şirketin iflas ettiğine söyledi.

Mars One projesinin ticari kolu olan Mars One Ventures, Hollandalı teşebbüsçü Bas Landsdorp’un fikriydi. Landsdorp’un emeli, en yakın komşularımızdan birini kolonileştirebilmekti.

İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan duruşma, 15 Ocak’ta o günkü kıymeti 100 milyon dolar olan şirketin iflas ettiğine söyledi. Şirketin kar emeli gütmeyen kolu Mars One Derneği faaliyetlerine devam ediyor.

Firmanın kurucusu, dernek faaliyetlerinin devam ettiğini ancak daha fazla yatırım olmadan bu faaliyetlerin duracağını belirtti. Landsdorp, mevzuyla alakalı çözüm üretmek için üçüncü partilerle bağlantıda olduğunu söyledi.

Mars One Projesi, giderlerini karşılamak için acayip bir yol izliyordu. Projede sevk edilen ilk koloniciler aynı zamanda Reality Gösteri yapacaklardı. Mars’ın kolonileştirilmesi süreci anbean yayınlanacaktı. Hatta ilk gönüllüler hakkında evraksallar da çekilip yayınlanmıştı.

Şirketin iddialı projeleri oldukça tartışmalıydı. Bazı bilim insanları, Mars One Projesi’nin kolonicilerin hemen can vermesine neden olacağını söylerken, TV kazançlarının bir roket yapmak için yetip yetmeyeceği de her zaman münakaşa mevzusu olmuştu.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/02/11/mars-one-is-dead/