Makine Bilmesi, Kuantum Ebadında Oluşan Kaplumbağa Dokusunu Belirlemeyi Muvaffak Oldu

Makine Bilmesi, Kuantum Ebadında Oluşan Kaplumbağa Dokusunu Belirlemeyi Muvaffak Oldu
Fizikçiler, gözlem yapması ve belirlemesi oldukça güç olan bir kuantum tutumu için makine bilmesini sınadılar. Kendisine tanıtılan model sayesinde doğru aramayı yapan sistem, atomların etrafında alana gelen kaplumbağa biçimindeki yaradılışı belirlemeyi muvaffak oldu.

İki sene evvel Chicago Üniversitesi’nde misyonlu fizikçiler, atomların kuantum ebadında, emin koşullar altında havai fişekler gibi gözüktüğünü keşfettiler. Daha sonra yapılan ayrıntılı analizlerde, atomların emin bir tutum kumpasına göre hareket ettiklerini gözlemleyen bilim insanları, bu hareket esnasında kaplumbağaya eş biçimlerin oluştuğunu gördüler. Yapılan bu bulgunun kuantumun enerjiklerini değiştirebilecek ehemmiyette olması sebebiyle fizikçiler, gözlemlerini daha süratli ve kesin neticelerle yapabilmek için çalışmalara başladılar.

Elde ettikleri bilgilerin algoritmalarını kullanarak makine bilmesi ile gözlem yapmayı tasarlayan bilim insanları, atomların oluşturdukları kumpası görüntülemeyi muvaffak oldular. Bayağı bir araştırmada aynı neticeyi elde edebilmek için, parçacıkları salt sıfıra kadar soğutan ve sonrasında da manyetik dalgalara maruz vazgeçen analistler, yeni usul ile kuantum dünyasına apayrı bir bakış açısı getirdiler. Alışılagelmiş laboratuvar çalışmalarında, kaplumbağa biçimindeki yaradılışı seçebilmenin çok güç olduğunu ifade eden fizikçiler, makine bilmesinin biçimi basitlikle belirleyebildiğini ifade ettiler.

Makine bilmesinin, kuantum ebatlarında parçacıkları dahi belirleyebilmesi bilim dünyası açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Doğru algoritma ile programlandığında büyük zafer gösteren makine bilmesinin, gelecekte tüm teknolojiye doğrultu vereceği hipotez ediliyor. Makine bilmesinin; sistemler arasındaki ilişkiyi, kumpası, hareketli parçacıkları belirleyerek birbirinden ayırabilme özelliği sayesinde, gelecekte uzak mesafedeki kuantum ağlarını da belirleyebilecek seviyeye gelmesi bekleniyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-02-machine-reveals-hidden-turtle-pattern.html