Lister Storm II, V12 Motor Yerine Elektrikli Motora Sahip Olacak

Lister Storm II, V12 Motor Yerine Elektrikli Motora Sahip Olacak

Geçmişte ilk elektrikli vasıtaların çıkmasıyla beraber başlayan ve günümüzde de hâlâ devam eden “Elektrikli vasıtalardan spor araba olur mu?” münazarasına bugün bir yanıt daha geldi. Yanıt, iki sene evvel vasıtalarının kroki çizimlerini paylaşan Lister Motor Company tarafından verildi.

Lister Motor Company, bundan iki sene evvel Storm II adlı hiper arabasının kroki çizimlerini paylaştı. Firmanın otomobile verdiği ad, 1993 senesindeki Le Mans yarış otomobiline bir hürmet göstergesiydi. 1993 senesindeki o taşıt, Jaguar XJR-9dan alınmış 7,0 litrelik V12 motora sahipti.

Lister Storm II elektrikli motorla geliyor:

lister storm ii

Firmanın 2018 senesindeki tasarıyı, Storm II’ye Jaguar’dan alınma 7,8 litrelik V12 motoru ilave etmekti. Bu motor, günümüzdeki McLaren, Pagani ve Koenigsegg gibi devlere alan okuyacak 1.000 at eforuna sahipti fakat bu tasarı, bahsettiğimiz gibi iki sene evvelinin tasarısıydı.

Lister CEO’su Lawrence Whittaker, geçtiğimiz günlerde Storm II’nin yeni görüntüsünü Twitter hesabından paylaştı. CEO, görseli “Lister’in geçeceği Storm II’ye bir bakış” söylemesiyle tüm dünyaya gösterdi fakat CEO’nun paylaşımında yer alan resimde en dikkat sürükleyen nokta “KONUT elektrikli araba” ibaresi oldu.

Eforunu V12 motordan alacak Storm II’nin klasikte sahip olacağı özellik, maksimum 400 km/saat sürate erişebilmek ve 100 km/saat sürate 3 saniyenin altında erişmek için kullanılacaktı. Bu performansa sahip olmak isteyenlerin cebindense 2,6 milyon dolar çıkması gerekiyordu.

Umuyoruz ki Lister, yeniden araba meraklılarını iki sene süresince bekletmeden Storm II’ye dair yeni bir paylaşım yapar ancak şu anda firma, F Type tabanlı LFT ve F Pace tabanlı LCP geliştirmekle meşgul. Firmanın merakla beklenen arabayı Storm II’nin ne zaman görücüye çıkacağı suali ise henüz bir yanıta kavuşmadı.