Libra’da Ciddi Kan Kaybı: Visa ve Mastercard, Kripto Paradan Takviyesini Çekti

Libra'da Ciddi Kan Kaybı: Visa ve Mastercard, Kripto Paradan Takviyesini Çekti

Facebook Libra, oldukça düşmanca karşılanan bir kripto para oldu. Bu para ünitesine müteveccih en ehemmiyetli tepkiler de yasa tertip edicilerden geldi. Facebook’un para üniteyi, senatörlerden gelen tepkiler karşısında eforsuz kaldı. Dört ehemmiyetli işletme, Libra’yı sanki terk etti. 

Senatörler, Libra’nın kabahat ve terör finansmanını basitleştirme, küresel finans sistemini kararsızlaştırma gibi muhtelif tesirleri olmasından çekiniyor ve bu sebeple de Libra Association’da yer alan azalara çekilme baskısı yapıyor. Klasikte bu stil bir tavır tepki sürükleyecek olsa da mevzubahisi sık sık bir skandalın göbeğinde kalan Facebook’tan tek çekinen Amerika Birleşik Devletleri hükûmeti değil, o surattan da çok bir tepki gelmedi. 

Libra Association’da büyük kan kaybı:

libra facebook

Facebook önderliğinde geliştirilen Libra projesi, oldukça dikkat sürüklüyordu. Senatörlerden gelen baskı sebebiyle Visa, Mastercard, Mercado Pago ve Stripe bu birlikten ufaladı. Dört işletme de ödeme harekâtları için aracılık yapmalarıyla tanınıyor. Cuma günü birlikten böldüğünü söyleyen şirketlere aynı günün akşam saatlerinde eBay de katıldı. 

Facebook için bu büyüme hayal kırıklığı yaratmakla kalmadı, vaziyeti de oldukça esrarengiz hâle getirmiş oldu. İşletme, bu senenin başlarında Libra’yı söylediğinde 27 partneri olduğunu ve bu rakamı 100’nam üzerine çıkarmayı planladıklarına söylemişti. Onun yerine toplam firma rakamı 22’ye düşmüş oldu. Facebook, Libra’nın gelecek sene çıkacağını söylemişti. 

Libra’da tek ödeme şirketi kaldı:

libra

Libra’dan çıkan şirketlerin tamamı para transferi ve ödeme çözümleri sunan şirketlerdi. Şimdi birliğin içinde bu vazifeyi üstlenebilecek sadece tek bir işletme kaldı, o da Hollanda merkezli PayU oldu. Senatörler tarafından güç gidişatta vazgeçilen birliğin Amerika Birleşik Devletleri dışından takviye alması ehemmiyetliydi. 

Libra projesi, en başından beri kazanması çok güç olan bir savaşı yürütmeye çalışıyor. İnsanların kuşkularını üzerinde toplayan, genel olarak piyasa tertip edicilerden tepki sürükleyen bir platform. Daha ehemmiyetlisi Libra mevzusunda kripto para sektörünün ciddi çekinceleri var. Kimsenin kullanmayacağı bir araba yapmaya benziyor. Libra’nın mukadderatını hep birlikte göreceğiz.