Lamborghini, Aventador’un V12 Motorunu Gözetmek İçin Savaşıyor

Lamborghini, Aventador’un V12 Motorunu Gözetmek İçin Savaşıyor

Çıktığından beri iyi kâr sağlayan ve oldukça galibiyetli olan Urus sayesinde Lamborghini’de yaşamın hoş devam ettiğini söyleyebiliriz. Neticede, 2018 mali senesinde satışları ikiye katlamıştı. 2019’da da Volkswagen Grubu’na en az %15’lik bir katkı yapması bekleniyor. Yalnızca gelecek sene çıkacak hibrit Urus modeli dahi bu katkıyı sağlayabilir.

Tüm bu pozitifliklere karşın, neticeler hala VW Grubu CEO’su Herbert Diess’i tatmin etmiyor. Diess, Lamborghini’yi Ferrari’nin kâr seviyesine eriştirmek istiyor. Bu, Lamborghini’nin üst grubu Audi’nin içinde bulunduğu gidişatı düşününce oldukça iddialı bir maksat.

Lamborghini

Bir yandan da Lamborghini’nin üzerinde çalışması gereken ehemmiyetli bir mevzu var. Lamborghini Aventador hakkında oldukça ehemmiyetli güç bir karar vermek zorunda. Ancak ne var ki karar verme mekanizması Audi’nin en eforlu yanı değil. Bu da VW Grubu’nun mahsul taktiği komisyonunun PSK Aventador MkII’yi, ilk evvel 2020’den 2021’e, daha sonra 2022’ye, şimdi de 2024’e itelemesine söylüyor. Hatta bu vaziyet, bir sonraki Huracán’ı en iyi olasılıkla 2025’e çekiyor.

Peki nedeni ne? Alman sahiplerinin, Aventador’un daha önceki V-12’sini EU7 emisyon standardına yükseltmek için gereken parayı tüketmek mevzusunda gönülsüz oldukları bildiriliyor. Bunun yerine, her iki model için de hibrit yüksek performanslı V-8 motorlarını kullanacaklar. Başka Bir Deyişle Aventador’un ikonik V12 motoru ortadan kalkacak.

Lamborghini Aventador

Basmakalıpta yeni Aventador LB744, bir sonraki Huracán LB634 ile aynı karbon fiber şasiyi kullanır; elektronik mimariyi ve yenilikçi, enine monte edilmiş şanzımanı paylaşması gerekir. Grubun strateji departman revize edilmiş V-12 motor da dahil olmak üzere yeni Deoksirübo Nükleik Asidi 900 milyon dolar meblağında bütçeleştirdi. Ancak bütün tersine, İtalyanlar bu rakamın neredeyse yarısını kullanarak yapabileceklerini iddia ediyorlar. V-12’nin EU7 standartlarına uymasını sağlamanın 55 milyon dolara mülk olacağını, 400 milyon doların da her iki yine tasarımı finanse etmek için yeterli olacağını söylüyorlar. Lamborghini seçenek olarak arabaları yine kaplamak için bir geçici temkin tasarısına yatırım yapabilir. Bu da modellerden birinin ömrünü dört sene uzatabilir. Lamborghini teknik mesulü Maurizio Reggiani ve takımı V-12 için savaşmaya devam ederken, V-10 2024’te ortaya çıkacak olan ve Porsche tarafından geliştirilen 4.0 litrelik V-8 ile değiştirilecek. LK5 + kodlu yeni motor en eforlu halinde, hibrid geliştirmelerle beraber 800 atlık efora erişebilir.. V-10 bu performansı sunacağından Lamborghini müşterilerinin çoğunun önem vermeyeceğini zannedebiliriz. Fakat V-12 mevzusu münazaraya sarih.