Küresel Su Kıtlığının Ebatlarını Gözler Önüne Seren Harita

Küresel Su Kıtlığının Ebatlarını Gözler Önüne Seren Harita
Dünya’nın ekolojik balansındaki bozulmaya dair trajedi senaryoları her geçen gün çoğalmaya devam ediyor ve tüm senaryoların neticesinde her zaman büyük bir su kıtlığı var.

Dünya, insanlık olarak en çok hasar verdiklerimiz listesinde ne yazık ki birinci sırada. Bir zincir halinde büyüyen ve devamlı olarak daha da makûslaşan hadiselerin neticesinde ise her ne kadar şimdiye kadar hep ‘uzak’ geldiği için ciddiye almasak da susuzluk ile alakalı büyük problemler mevcut. Daha da makûssu ise alınabilecek temkinlerin ne olduğunu öğrenecek akla sahipken bunları uygulamaktan inatla geri kalmamız.

Fakat natürel ki bu tüm dünyada herkes için geçerli değil. Dünyanın pek çok bölgesinde ehemmiyetli küresel gayelere dair bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor ve tedbirler alınıyor. Artık ülkeler yenilenebilir enerjii kaynakları kullanıyor, atıkların hakimiyeti sağlanıyor, ummanların pakliğine itina gösteriliyor, tüketim deliliğinden kurtularak tabiatı gözetmeye müteveccih hareketler çoğalıyor. Bilim insanları da gelecekte bizi bekleyen olası senaryoları değerlendirerek önümüzü görmemizi sağlıyor.

Finlandiya’da bulunan Aalto Üniversitesi’nde vazifeli bir grup tahlilci de dünyanın su kıtlığı oranlarına dikkat sürüklemek için oldukça zaferli bir interaktif harita oluşturmuş. Haritada, tüm dünyada yaşanan susuzluk oranlarına ve hatta gelecekte dünyayı bekleyen olası susuzluk sayılarına da erişmek muhtemel.

Geleceğe dair uygulanabilir ihtiyatlardan da bahseden ‘Water Scarcity Atlas’ projesi, mevzuya alakalı olanların belli ziyaret etmesi gereken bir web sitesine sahip ve susuzluğun her ayrıntısına dair anlaşılabilir bilgiler sunuyor. Siz de geleceğin susuzluk senaryolarına göz atmak ve dünyada son vaziyetten haberdar olmak isterseniz, buraya tıklayarak Water Scarcity Atlas’ın web sitesine erişebilirsiniz.

Kaynak : https://phys.org/news/2018-11-future-interactive-world-visualises-scarcity.html

Bir cevap yazın