Küresel Abuhava Farklılığı, Dünya’yı 3 Milyon Sene Evveline Götürebilir

Küresel Abuhava Farklılığı, Dünya'yı 3 Milyon Sene Evveline Götürebilir

Seyyaremiz çok uzun bir zamandır hayat savaşı veriyor. Abuhava farklılığının tesirlerini her geçen sene daha da fazla paydan insanlık, harekete geçmek için çok geç kalmış olabilir. Nitekim araştırmalar da gelinen noktanın varsayım edilenden çok daha korkunç olduğunu gösteriyor.

The Conversation isimli internet sitesi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, önümüzdeki asırlarda Antarktika buz katmanının neredeyse üçte biri eriyecek ve bu da deniz seviyesinin 20 metre yükselmesine neden olacak. 

Yeni Zelanda’daki Whanganui Havzası olarak öğrenilen ve dünyadaki azami çözünürlükteki sığ deniz çökelmelerini kapsayan bölgede araştırmalar yapan bilim insanları, aldıkları buz misallerinden deniz seviyesinin geçmişten bugüne olan metamorfozunu çözümleydi. Su seviyesini dalgalar tarafından taşınan kum partikül büyüklüğünden varsayım etmek için geliştirdikleri yeni bir usulü kullanan tahlilciler, oldukça garip bilgilere erişti.

3 Milyon Sene Evvele Geri Dönebiliriz

küresel iklim değişikliği

Araştırmaya göre abuhava farklılığı bizi Pliyosen Çağı’na doğru adım adım çekiyor. Bu çağ, atmosferik karbondioksit konsantrasyonunun milyonda 400 parçanın üzerinde olduğu ve Dünya’nın sıcaklığının sanayi devrimi evveli zamanlardan 2 derece daha sıcak olduğu son zamandı. Bu bedelin üzerinde bir ısınmanın Antartika’da muazzam bir erimeye yol açabileceğini belirten tahlilciler, seyyaremizin bundan bütün 3 milyon sene evvel yaşanan abuhava bedellerine doğru ilerlediğini söyledi. Araştırmalar, mevcut küresel emisyon oranı değişmediği takdirde bunun 2030 senesine kadar yaşanabileceğini gösteriyor.

Hükümetlerarası Abuhava Farklılığı Oturumu IPCC tarafından yayınlanan dünyanın ummanlar ve kriyosferleri hakkındaki son özel rapora göre, buzullar ve kutupsal buz katmanları süratle kütle kaybetmeye devam ediyor. Şayet Dünyamızdaki tüm buzullar erirse, küresel deniz seviyesi takribî 65 metre yükselecek. Bu da, kıyı kesimlerinde olan bir hayli kentin sular altında kalacağı anlamına geliyor.