Korkutan Araştırma: Haşere Cinslerinin %40’ı Yakında Yok Olacak

Korkutan Araştırma: Haşere Cinslerinin %40'ı Yakında Yok Olacak
Sydney ve Queensland Üniversitesi bünyesindeki analistler, yakın gelecekte haşerelerin %40 oranında yok olacağını belirtti.

Dünyanın en kalabalık hayvan grubu olan ve 1 milyondan fazla cinse sahip olan haşereler, dünyanın neredeyse bütük bölgelerinde yaşayabiliyorlar. Ancak haşerelerin, yakın gelecekte toplam popülasyonunu %40 oranında kaybedebileceğini gösteriyor.

Sydney ve Queensland Üniversitesi, Çin Tarımsal Bilimler Yüksekokulu ile beraber yürüttüğü çalışma ile oldukça vahim neticelere erişti. Buna göre dünyadaki haşerelerin %33’ü tehdit altında ve her sene %2.5 oranında haşere aramızdan dağılıyor. Haşerelerin natürel etraflarının perişan edilmesi ve haşere ilacı kullanımının mübalağalı seviyelere erişmesi, bu büyümenin en kayda kıymet mazeretleri.

Elbette haşere cinslerinin yok olmasında abuhava farklılıklarının da rolü var ancak dünyada haşerelerin gitgide yok olması büyük bir trajedinin eşiğine gelinmesine neden olabilir. Nitekim haşereler hem popülasyonlarıyla hem de neredeyse her yerde yaşamalarıyla ekolojik balansta çok büyük bir yere sahip.

Araştırma takımından Francisco Sanchez-Bayo ve Kris Wyckhuys, mevzuyla alakalı şunları söylüyor:

“Netice sarih, besin üretme usullerimizi değiştirmezsek birkaç on senede haşereler yok olma yoluna girecekler. Bunun, seyyarenin yankı sistemlerine yansımaları en iyi olasılıkla trajedi olacaktır zira haşereler, takribî 400 milyon sene evvel Devoniyen yarıyılın sonunda ortaya çıkmalarından bu yana dünyanın yankı sistemlerinin büyük kısmı için yapısal ve fonksiyonel üs konumunda.”

Kaynak : https://www.haberturk.com/bocek-turlerinin-yuzde-40-i-yakin-gelecekte-yok-olabilir-2370595