Konya Megakent Belediyesi, Kendi Kripto Para Ünitesini Çıkarmaya Hazırlanıyor

Konya Megakent Belediyesi, Kendi Kripto Para Ünitesini Çıkarmaya Hazırlanıyor

Konya Megakent Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediyeye ait bir kripto para çıkarabilmek için çalışma yaptıklarını duyurdu. Altay, mevzu hakkında yaptığı söylemede kendi ekosistemlerini kuracaklarını ve “kent coin” isimli kripto para uygulaması üzerinde çalıştıklarına söyledi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Ankara Ticaret Odası Congresium’da tertip edilen Uslu Kentler ve Belediyeler Kurultay ve Sergisi’ndeki belediye başkanları seansında projelerini anlatan Altay, üzerinde çalıştıkları kripto para ile belediye iştirakindeki işletmelerin alım satımlarını hakikatleştirmeyi ve ödenti tahsilatı yapmayı amaçladıklarını ifade etti.

Konya BB Başkanı: Biz acaba bir ‘kent coin’ üretebilir miyiz diye çalışıyoruz.

konya büyükşehir belediyesi kripto para

Belediye Başkanı olarak en ehemmiyetli vazifelerinin finansman yaratmak ve “para bulmak” olduğunu dile getiren İbrahim Altay, şöyle konuştu:

“Belediyelerin ve başkanların en ehemmiyetli vazifeyi para bulmak gibi gözüküyor. Blockchain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba bir ‘kent coin’ üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz öğrenmiyorum. Bu mevzuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal dayanaklarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz ya da belediye iştirakindeki işletmelerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz, diye çalışıyoruz. Belki ileride legal tertip etmeyle belediyenin aldığı ödentileri de şayet bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.”

Henüz somut bir adım atılmasa da, Konya Megakent Belediyesi’nin bu adımı Türkiye’de kripto para kullanımının yaygınlaşması için ehemmiyetli bir adım olabilir. Öte yandan Merkez Bankası bünyesinde çıkarılacak olan kripto paranın testlerine de bu yıl içerisinde başlanması öngörülüyor.