Kokainin Beyne Verdiği Vahim Tesirleri Ortaya Koyan MR Neticeleri

Kokainin Beyne Verdiği Vahim Tesirleri Ortaya Koyan MR Neticeleri

Kokain, kalp çarpıntısından avuç içi terlemesine kadar değişik yan tesirleriyle tanınıyor. Yeni araştırmanın neticeleriyse beyaz uyuşturucunun yan tesirlerinin sadece bunlarla hudutlu olmadığını ortaya koydu.

BMJ Case Reports’ta yayınlanan yeni bir olay sunumunda seneler süresince kokain kullanan bir bireyin beyin taramaları paylaşıldı. Taramaların neticesinde kokain adlı maddenin bireyin beyninde ciddi zararlara yol açtığı gözlemlendi.

kokain

45 yaşında kumpaslı bir kokain kullanıcısı olan birey, Mater Dei Hastanesi’nin acil servisine gittiği zaman konfüzyon bulguları gösterdi ve alışılmadık tutumlar sergiledi. Kendisiyle ilgilenen Dr. Ylenia Abdilla, “Hasta bizimle iş birliği içerisinde değildi, kolay işlevleri yerine getiremiyordu ve verilen yönergeleri uygulayamıyordu. Tüm uzuvlarını kendi hakimiyet edebiliyordu” ifadelerini kullandı.

Kan testlerinin neticeleri olağan geldikten sonra hastaya MR çekildi ve 45 yaşındaki adamın beyninin büyük bir kısmının ‘yendiği’ ortaya kondu. Bu MR’ın ardından adamın lökoensefalopati hastalığına beynin içini yiyen beyaz madde hastalığı tutulduğu tespit edildi.

beyin mrı

Adama yapılan neticesinde de idrarda yüksek dozda kokain bulundu. Bu da hastalığın kokain esaslı olduğunu doğrular kalitede oldu. Kokain esaslı lökoensefalopati genellikle ölümcül olsa da 45 yaşındaki adam hastalıktan tamamen kurtuldu ve kokaini tamamen vazgeçti.

Adamın uyuşturucudan kurtulma sürecini gözlemleyen ve rehabilitasyon sürecinde yanında bulunan Dr Abdilla, “1 yıldır uyuşturucu kullanmıyor. Düşük modun haricinde hiçbir şikayeti yok. Uyuşturucuyu tamamen vazgeçti ve daha önceki işlevselliğine geri döndü” ifadelerini kullandı.