Kızıl Ötesi Taramalar ile 3000 Senelik Mumyalarda Vurma Keşfedildi

Kızıl Ötesi Taramalar ile 3000 Senelik Mumyalarda Vurma Keşfedildi

Antik Mısır’dan günümüze kalan mumyalar üzerinde bilim insanlarının çalışmaları değişik taşıtlarla devam ediyor. Antik Mısır’dan kalan mumyalar yeni teknolojilerle de araştırılıyor. Son olarak mumyalar, kızılötesi sensörler ile araştırılmaya başlandı. 

Kızılötesi tarama ile elde edilen belirtiler, Amerikan Oryantal Araştırma Mektebi’nun 22 Kasım’da hakikatleştirilen senelik buluşmasında açıklandı. Tahlilciler, 3.000 senelik 7 mumya üzerinde tarama operasyonu yaptıklarını açıkladılar. Bedenlerinde vurma bulunun yedi mumyanın kimlikleri tespit edilemiyor. Ancak mumyaların Deir el-Medina bölgesinde bulunduğu arkeologlar tarafına söylendi.

Tahlilcilerin, 7 mumya üzerindeki bulgusundan evvel altı değişik mumyada da vurmalar bulunmuştu. Ancak üryan gözle görülemeyecek kızılötesi ışınla elde edilen yeni bilgiler, Antik Mısır’ın kültürü hakkında daha fazla bilgi verecek gibi görünüyor.

antik mısır mumya dövme

Kahire’deki Fransız Doğu Arkeoloji Enstitüsü’den 2016 ve 2019 senelerinde çalışma yapan takımda olan Anne Austin, “Daha Önceki bir kabirde çalışmak ve mumyalanmış bir şahsın hırpalamalarını kızılötesi tarama ile görmek oldukça büyüleyici” dedi. 

Daha evvel hırpalamaları tespit edilen 6 mumya ile birlikte son 7 mumya üzerindeki araştırmalar vurmaların birbirinden değişik olduğunu gösteriyor. 12 bayan ve 1 erkek mumya üzerinde yapılan çalışma, vurma tasarımlarının ve meskenlerinin birbirinden oldukça değişik olduğunu gösteriyor. 

Deir el-Medina bölgesinde yalnızca hırpalamaları olan bayan mumyalar bulunmadı. Bu bölgede yapılan son bulgular, Antik Mısır’daki bayanların vurmalarının doğurganlığı veya cinselliği birleştirdiğini söyleyen fikrine karşı çıkacak bilgileri ortaya çıkardı. Arkeolog Anne Austin, vurma tespit ettikleri bayanların şifacı ya da rahibe olabileceklerini söyledi. 

antik mısır mumya dövme

Üzerinde 30 vurma olan bir mumya üzerinde yapılan araştırma, değişik bilgiler ortaya çıkarıyor. Tahlilciler, mumyanın kollarında bulunan haç desenlerinin öteki mumyalarda bulunmadığını söylüyorlar. Bayanın üzerinde bulunan bazı vurmalar ise hiyerogliflere benziyor. Anne Austin, kadının bedenindeki işaretlerin bir dini vazifeliyi işaret edebileceğini söylüyor. 

Tahlilciler, mumyaların bedenlerinde buldukları vurmaların belirli bir kalıba uymadığına söylediler. Bu sebeple daha fazla araştırmaya gereksinim var. Ancak bilim insanları, tespit edilen vurmaların Antik Mısır yaşantısını kavramak ismine ehemmiyetli bilgileri ortaya çıkarabileceğini düşünüyorlar.