Kıyamet Kopsa Dahi Çalışacak İşletim Sistemi: Collapse OS

Kıyamet Kopsa Dahi Çalışacak İşletim Sistemi: Collapse OS

Motherboards’ta yer alan habere göre yazılım geliştiricisi Virgil Dupras, Collapse OS ismini verdiği bir işletim sistemi geliştirdi. Zati bir hayli işletim sistemi var, Collapse OS’un farkı ne diye sorabilirsiniz. Gerçeğinde isminden de anlaşılabileceği gibi bu işletim sistemi post apokaliptik kıyamet sonrası bir etrafta çalışabilecek.

Böyle bir işletim sisteminin geliştirilmesinin emeli ise yaşanabilecek deviriciyi hadise sonrası bugün bildiğimiz dünyaya dair hiçbir şey kalmadığında uygarlığın sıfırdan kurulmamasını, kaldığı yerden devam etmesini sağlamak.

Collapse OS

kıyamet sonrası

İşletim sisteminin geliştiricisi Dupras, cemiyet çöküşe geçtiğinde ve harcayıcıya müteveccih elektronik makinelerinin artık kullanılması muhtemel olmadığında yeni montaj için gereken teknik yetenek çok büyük üstünlükler sağlayacağını düşünüyor.

Dupras, işletim sistemini yaşamda kalanların kullanması için planladı. İşletim sistemi ayrıca yine ayağa kalkmak ve geçici aygıtların basitçe üretilebilmesi için bağımsız ve kendiliğindene kurulabilecek biçimde programlandı.

İşletim sisteminin rastgele birine dayanakçı olması olasılığı pek de yüksek sayılmaz. Çağdaş harcayıcı elektroniği makinelerinin kullanılamadığı bir etrafta şahane bir çözüm olsa da insanların çok az rakamdaki gıda için çaba edeceği bir etrafta bilgisayar akla gelecek olan ilk şey olmayacaktır.

Dupras, Motherboard’a verdiği mülakatta “Asıl olduğunu düşündüğüm bir tehlikeyi eksiltmek için bunu yaptım. Sakınılamaz değil ancak muhtemelen mütevazı bir dayanak için yeterli” ifadelerini kullandı.